Genel

Fakıbaba: Şenyaşar ailesinden özür diledim

Fakıbaba: Şenyaşar ailesinden özür diledim

Tarım ve Hayvancılık eski bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2018 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde Şenyaşar ailesinden 3 kişinin öldürüldüğü olaya ilişkin olarak gazeteci Ferhat Özer’e açıklamalarda bulundu.

Bazı temas ve görüşmeler için yurt dışında bulunan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Kanal Urfa Genel Müdürü Ferhat Özer ile telefonla görüştü. Fakıbaba 2018 yılında Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan olayla ilgili konuştu.

Fakıbaba konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Ben ne hakimim, ne savcıyım, ne avukatım. Vicdanımın sesini dinledim. Bana terör olayı olarak anlatılmıştı. Bakandım, o zaman. Ben de dedim ki ‘PKK yapmış.’ Bana öyle söylendi, ben de öyle bir ifadede bulundum. Sonra baktım ki, durum öyle değil. Allah rahmet eylesin, bu adamların dükkanına gitmişim. Devletin bakanıyım. Adamlar PKK’lı olsa bana bir şey yapmaları lazımdı. Beni güler yüzle karşılamış ve uğurlamışlar. Bunlar PKK’lı değil, HDP’ye oy veren vatandaşlar. Buna saygı duyarım. Ben de Şenyaşar ailesini arayarak özür diledim. Bu siyasi değil vicdani bir meseledir. Vicdanın hesabı ağır olur. Vicdanımın sesini dinleyerek Şenyaşar ailesinden özür diledim. Durum bundan ibarettir”

Ne olmuştu?

Şanlıurfa’nın  Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AK Parti Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınları seçim çalışmaları sırasında işy erlerini ziyaret ettiği Şenyaşar ailesine saldırmış, başlayan olaylarda Celal, Adil, Mehmet, Fadıl ve Ferit Şenyaşar kardeşler çeşitli yerlerinden yaralanmıştı. AK Parti’li Yıldız’ın yakınları Suruç Devlet Hastanesi’nde de saldırılarını sürdürmüş, ağır yaralı Celal ve Adil Şenyaşar ile hastaneye çocuklarını ziyarete giden baba Hacı Esvet Şenyaşar eşi Emine Şenyaşar’ın gözleri önünde linç edilerek öldürülmüştü. Yaşanan olaylarda AKP’li milletvekilinin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da bulunamayan bir silahtan çıkan mermi ile yaşamını yitirmişti.

Olaya dair yürütülen soruşturma, aynı gün olmasına rağmen işyeri ve hastane olarak iki ayrı dosyaya ayrıldı. İşyeri dosyası ile ilgili açılan davada, Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl ile hapis cezası verildi. Hastanede yaşanan katliama dair 4 yıldır “Gizlilik” kararı ile yürütülen soruşturma dosyasında ise geçen hafta ilk gözaltılar yaşandı.

Soruşturma kapsamında en son olarak AK Parti milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akrabalarının da içinde bulunduğu 4 kişi tutuklandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL