Genel

YSK partileri açıkladı

YSK partileri açıkladı

Seçimlere 36 siyasi parti katılabilecek

Yüksek seçim Kurulu (YSK) 14 Mayıs’taki seçimlere katılma koşullarını taşıyan 36 siyasi parti bulunduğunu duyurdu. 

YSK’nın Resmi Gazete’de yer alan duyurusuna göre, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçme Kütükleri Hakkında Kanun ve Siyasi Partiler Kanunu hükümleri uyarınca, oy verme günü olan 14 Mayıs 2023 tarihinden en az altı ay önce illerin en az yarısında teşkilat kurmuş; ilçe, il ve büyük kongrelerine yapmış partiler tespit edildi. 

Bu siyasi partilerin genel merkezleri veya yetkilendirilmiş il veya ilçe başkanlıkları, YSK tarafından belirlenen gideri yatırdıktan sonra seçmen kütükleri listesini alabilecek. 

Oy verme günü

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Seçimi’nde oy verme işlemi 14 Mayıs günü 08-17:00 saatleri arasında yapılacak. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda bu turdaki oy verme işlemi 28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek. 

Oy verme işleminde bir sandık bölgesindeki seçmen sayısı 360-380 olarak belirlendi. Ancak, köylerde seçmen sayısı 400’ü aşmadığı takdirde bir sandıkta oy kullanılacak. 

Seçim günü saat 18:00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağı bulunuyor. Saat 18:00-21:00 arasında seçimleri ilişkin sadece YSK’nın seçimle ilgili haberleri verilebilecek ve yayın yasağı saat 21:00’den itibaren kalkacak. 

Ayrıca, oy verme günü saat 06:00-24:00 arasında alkollü içki satış yasaklanıyor, bu saatler arasında her türlü silah taşınamayacak. Düğünler ancak saat 18:00’dan sonra yapılabilecek. 

Seçime katılabilecek partiler

İlgili mevzuatta öngörülen koşulları taşıyan 36 parti alfabetik sırayla şöyle: Adalet Birlik Partisi Adalet Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi Anavatan Partisi Bağımsız Türkiye Partisi Büyük Birlik Partisi Büyük Türkiye Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Demokrasi ve Atılım Partisi Demokratik Sol Parti Demokrat Parti Emek Partisi Gelecek Partisi Genç Parti Güç Birliği Partisi Hak ve Özgürlükler Partisi Halkın Kurtuluşu Partisi Halkların Demokratik Partisi Hür Dava Partisi İyi Parti Memleket Partisi Millet Partisi Milliyetçi Hareket Partisi Milli Yol Partisi Saadet Partisi Sol Parti Türkiye Değişim Partisi Türkiye İşçi Partisi Türkiye Komünist Hareketi Türkiye Komünist Partisi Vatan Partisi Yeniden Refah Partisi Yenilik Partisi Yeni Türkiye Partisi Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Zafer Partisi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL