Genel

Yeni asgari ücret net 11 bin 402 lira oldu

Yeni asgari ücret net 11 bin 402 lira oldu

Yeni asgari ücret 1 Temmuz’dan itibaren brüt 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlendi. 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete uygulanacak ara zammı belirlemek üzere bugün üçüncü kez toplandı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı.

Işıkhan, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki “uzlaşmacı yaklaşımları” dolayısıyla teşekkür etti. 

Komisyon çalışmalarının işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla sonuçlandığını ifade eden Işıkhan, şunları söyledi: 

“Asgari Ücret brüt 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payı içeren oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. 

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre asgari ücreti yüzde 107 artırmış bulunuyoruz. 2001 yılına göre 61 kat arttı. Reel olarak yüzde 312 artış sağlandı. Böylece çalışan kesimi enflasyona ezdirmediğimiz gibi refahtan pay vermiş bulunuyoruz. 

Altı ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz. Bugünkü açıklama emekçilerin enflasyona karşı alım gücünün düşmemesi için yapılan ara zamdır.” Enflasyon dikkat çekti

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Geçen yıl ara zamda yüzde 30 civarı zam verilmişti. Bugün yüzde 34. Asgari ücreti artırıp enflasyon belli bir noktaya gelmezse önemi kalmıyor” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da “Dengeli rakam için çalıştık. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak rakama ‘evet’ demenin memnuniyeti içindeyim. Üçlü mutabakatla asgari ücreti tekrar güncelledik. Bu birliktelikten de memnuniyet duyuyoruz. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız” diye konuştu.  Üçüncü toplantıda uzlaşma

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete uygulanacak ara zammı belirlemek üzere bugün üçüncü kez bir araya geldi. Komisyonun 13 Haziran’daki ilk toplantısının ardından dün ikinci kez konuyu görüşmek üzere toplanmıştı.  

Türk-İş Genel Başkanı Atalay, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı AK Parti Genel Merkezi’nde ziyaret etti. 

Atalay, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, “Arzu ettiğimiz rakama yaklaştık. Perşembe’ye kalmadan karar çıkar. Yarın açıklanması ise yüzde 50” demişti. 

Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na geçerek Bakan Vedat Işıkhan ile görüşmüştü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL