Sağlık

Yaz Hamileleri İçin En Özel Öneriler

Yaz Hamileleri İçin En Özel Öneriler

Doç. Dr. Önder Sakin, yaz hamileleri için sağlıklı ve kaliteli bir yaz mevsimi geçirme yöntemlerini anlattı. Sakin, hamilelerin yaz aylarında nasıl beslenmeleri gerektiğini ve sıcaklardan nasıl korunabilecekleri hakkında önerilerde bulundu.

Yaz hamileleri için önerilerde bulunan Sakin, Hamilelikte yükselen östrojen hormonu başta olmak üzere birçok hormonel değişiklik nedeniyle ciltte koyulaşma sağlayan melanin pigmentlerinde artış olduğunu söylüyor. Sakin, melaninin artması sonucunda ciltte kolayca koyulaşma ve lekelenmeler gelişebildiği uyarısında bulunarak, “Gebelik maskesi dediğimiz; burun üstü, dudak üstü ve yanaklarda belirgin olan koyulaşma ile beneklenme yaz aylarında sıkça görülüyor. Gebelik maskesi güneşte fazla kalınması durumunda çok daha belirgin bir hal alabiliyor ve doğum sonrasında da kaybolmayabiliyor. Bu tür cilt lekelenmelerini önlemek ve sıcak çarpmasından korunmak için güneş ışınlarının dik açıyla geldiği 11:00-16:00 saatleri arasında mümkünse dışarıya çıkmayın, zorundaysanız güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika önce yüksek faktörlü ürün kullanın. Ürünü her 2-3 saatte bir tekrarlayın, gözlük ile şapka kullanmayı da asla ihmal etmeyin” şeklinde uyarılarda bulundu.

Bol bol su için. Vücut ısınıza dikkat edin. Yüzmeye önem verin. Islak mayo ile durmayın. İdeal kilo dışına çıkmayın. Sık ve az aralıklarla beslenmeye özen gösterin. Ödem var ise egzersiz yapmaya, protein ile beslenmeye, tuz tüketmemeye, uzun süre oturmamaya veya ayakta kalmamaya özen gösterin. Rahat ayakkabılar seçmeye özen gösterin. Sık sık serinletici duşlar alın.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL