Gündem

Yargıtay Başkanlığı’na Ömer Kerkez seçildi

Yargıtay Başkanlığı’na Ömer Kerkez seçildi

Yargıtay Başkanlığı’na 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez seçildi. 

Yargıtay Başkanlığı seçiminin 37’inci turunda görev süresi biten Mehmet Akarca 103, Ömer Kerkez ise 193 oy aldı. Oylamada 8 oy boş çıktı, 20 oy da boş geçersiz sayıldı. 

Böylece Yargıtay Başkanlığına Ömer Kerkez seçildi. Kerkez dört yıl görev yapacak.  

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın dört yıllık görev süresinin dolmasıyla 25 Mart’ta Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca başkanlık seçim süreci başladı. 

Seçimlerin 35’inci turunda Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararını uygulamayan 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk adaylıktan çekildi. Şentürk’ün görev süresi biten ve yeninde aday olan Mehmet Akarca’yı destekleyeceği kulislerde konuşuldu. 

Şentürk, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı için yapılan seçimde seçimlerine katılarak 77 oy almıştı. Bu seçimde en çok oy alan beş adaydan biri Cumhurbaşkanı tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavclığı’na atanacak. 

Yargıtay Başkanlığı seçiminin 36. turunda Akarca 111 oy, Kerkez ise 169 oy almıştı.  Ömer Kerkez hakkında

Ömer Kerkez, 1966 yılında Antakya’da doğdu, eğitim hayatına Antakya’da başladı.  Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu.

Kerkez, askerlik görevinin ardından Hatay’da hakim/savcı adayı olarak mesleğe başladı ve çeşitli il ve ilçelerde önemli görevler üstlendi. Elbistan (Kahramanmaraş), Kozluk (Batman) ve Erzin (Hatay) Cumhuriyet savcılığı görevlerinde bulundu. 

2017 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı olarak görev yapıyordu. 

Ömer Kerkez, evli ve üç çocuk babası.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL