Genel Sağlık

Vakalarının en çok arttığı 8 ilde ilave yoğun bakımlar devrede

Vakalarının en çok arttığı 8 ilde ilave yoğun bakımlar devrede

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre, Koronavirüs vakalarının en çok arttığı 10 ilden 8’i, Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Samsun, Tokat, Ordu, Artvin, Giresun, Karabük, Amasya ve Çorum’da yoğun bakım ünitelerinin sayıları artırıldı. Rize’de 3 olan yoğun bakım ünitesi sayısı, vaka yoğunluğu nedeniyle 5’e çıkarıldı.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından 29 Ocak-4 Şubat’ı kapsayan illere göre haftalık vaka sayısı haritasını paylaştı. Haritada önceki haftaya göre, en çok vaka artışı yaşanan 10 il; Samsun, Tokat, Ordu, Uşak, Artvin, Giresun, Karabük, Amasya, Çorum ve Adana oldu. İlk 10’daki 8 şehrin Karadeniz Bölgesi’nde yer almasının ardından bu kentlerde yoğun bakım ünitelerinin sayıları artırıldı. Rize’de 3 olan yoğun bakım ünite sayısı da vaka yoğunluğu nedeniyle 5’e çıkarıldı.

“Aile içi buluşmalardan uzak durulmalı”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, güçlü aile yapısı nedeniyle aile içi buluşmaların bölgede fazla yaşandığını belirterek, “Karadeniz Bölgesi’nde güçlü aile ilişkileri nedeniyle evlerde, mahallelerde, köylerde; komşu, akraba hep birlikte yeniliyor, içiliyor, kahvaltı yapılıyor. Toplu buluşmalardan uzak durulmalı çünkü bu buluşmalar sırasında içerlerinden biri pozitifse, bütün aileye ulaşmış oluyor. Ev ve aile içi buluşmalar hiç güvenli değil. Dikkatli olmak lazım” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL