Genel

Vahşi yaşamda kuraklık göçü

Vahşi yaşamda kuraklık göçü

Zimbabve, kuraklık nedeniyle 2500 vahşi hayvanı taşıdı. İklim değişikliğinin tahribatı yaban hayatı için en büyük tehdit olan kaçak avlanmanın yerini alırken, Zimbabve 2500’den fazla vahşi hayvanı güneydeki bir rezervden ülkenin kuzeyindeki yeni yaşam alanlarına taşımaya başladı. 

Bir helikopter, impala sürüsünü yönlendiriyor. Bir vinç, baş aşağı duran filleri römorklara yerleştirdi. Orman korucuları diğer hayvanları metal kafeslere tıkıyor ve bir kamyon konvoyu hayvanları yeni evlerine götürmek için yaklaşık 700 kilometrelik bir yolculuğa çıkıyor.

Yaklaşık 400 fil, 2 bin impala, 70 zürafa, 50 bufalo, 50 antilop, 50 zebra, 50 eland (bir tür antilop), 10 aslan ve 10 vahşi köpekten oluşan bir kargo, Zimbabwe’nin Save Valley Koruma Alanı’ndan kuzeydeki üç koruma alanına – Sapi – nakledilen hayvanlar arasında yer alıyor. Matusadonha ve Chizarira – Güney Afrika’nın en büyük canlı hayvan yakalama ve yer değiştirme tatbikatlarından birini yaşıyor. 

Zambezi Yenilenen Vahşi Yaşam operasyonu, hayvanları Zambezi Nehri vadisindeki bir alana, oradaki vahşi yaşam popülasyonlarını yeniden inşa etmeye yönelik bir proje. 

Zimbabwe vahşi yaşamında 60 yıldır ilk kez bu kadar büyük bir iç hareketlilik yaşanıyor. 1958 ve 1964 yılları arasında, ülkenin beyaz azınlık tarafından yönetilen Rhodesia olduğu zaman, “Nuh Operasyonu” olarak adlandırılan operasyonda 5.000’den fazla hayvan taşındı. Bu operasyon, vahşi yaşamı, dünyanın en büyük insan yapımı göllerinden biri olan Kariba Gölü’nü oluşturan Zambezi Nehri üzerinde devasa bir hidroelektrik barajının inşasının neden olduğu yükselen sudan kurtardı.

Su eksikliği taşınmayı zorunlu kıldı

Zimbabve Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Yönetim Kurumu yetkilisi Tinashe Farawo, bu sefer, habitatları uzun süreli kuraklık nedeniyle kavrulduğundan, vahşi yaşamı hareket ettirmeyi gerekli kılan şeyin su eksikliği olduğunu söyledi.

Farawo, parklar dairesinin, hayvanların “bir felakete uğramasını önlemek” için taşınmasına izin verdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bunu baskıyı azaltmak için yapıyoruz. Yıllarca kaçak avlanmayla savaştık ve bu savaşı kazanırken iklim değişikliği vahşi yaşamımız için en büyük tehdit olarak ortaya çıktı.

Parklarımızın çoğu aşırı nüfuslu hale geliyor ve çok az su ya da yiyecek var. Hayvanlar sonunda kendi yaşam alanlarını yok ediyor, kendileri için bir tehlike haline geliyor ve komşu insan yerleşimlerine yiyecek için el koyuyorlar ve bu da aralıksız çatışmalara neden oluyor.”

Bir seçenek, vahşi yaşam sayısını azaltmak için itlaf yapmak olabilir, ancak koruma grupları bu tür cinayetlerin acımasız olduğunu protesto ediyor. Farawo, Zimbabve’nin en son 1987’de itlaf yaptığını söyledi.

Vahşi doğa parkları tehdit altında

İklim değişikliğinin vahşi yaşam üzerindeki etkileri Zimbabve’ye özgü değildir. Afrika genelinde aslanlar, filler ve bufalolar gibi sayısız vahşi yaşam türüne ev sahipliği yapan milli parklar, ortalamanın altındaki yağışlar ve yeni altyapı projeleri nedeniyle giderek daha fazla risk altında. Yetkililer ve uzmanlar, mevcut gıda miktarını azalttığı için kuraklığın gergedanlar, zürafalar ve antiloplar gibi türleri ciddi şekilde tehdit ettiğini söylüyor.

Güney Afrika’nın Kruger Ulusal Parkı’nda yakın zamanda yürütülen bir araştırma, aşırı hava olaylarını bitki ve hayvanların kaybı, sert koşullarla baş edememesi ve daha uzun kurak dönemler ve daha yüksek sıcaklıklar nedeniyle su eksikliği ile ilişkilendirdi.

Nakil operasyonu,  “yenilikçi koruma girişimleri yoluyla Afrika’daki doğal yaşam alanlarını korumak ve genişletmek için” çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Great Plains Foundation tarafından destekleniyor. Web sitesine göre, organizasyon Zimbabve Ulusal Parklar ve Yaban Hayatı Yönetim Otoritesi, yerel uzmanlar, Washington-Seattle Üniversitesi Çevre Adli Bilimleri Merkezi ve Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü ile birlikte çalışıyor.

Zimbabwe’de taşınan hayvanlar için yeni evlerden biri de Sapi Reserve. Özel olarak işletilen 280.000 dönümlük özel imtiyaz, Zimbabve ile Zambiya arasındaki sınırı oluşturan Zambezi Nehri boyunca uzanan muhteşem konumuyla tanınan UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mana Pools Ulusal Parkı’nın doğusundadır.

Great Plains CEO’su Dereck Joubert, vakfın web sitesinde Sapi “birçok nedenden dolayı mükemmel bir çözüm” olduğunu yazdı. Joubert, “Bu rezerv, toplam 1,6 milyon dönümlük orta Zambezi biyosferini oluşturuyor. 1950’lerden 2017’de devraldığımıza kadar, onlarca yıllık avlanma Sapi Koruma Alanı’ndaki vahşi yaşam popülasyonlarını büyük ölçüde azalttı. Vahşi doğayı yeniden vahşileştiriyor ve eski haline döndürüyoruz” dedi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL