Genel

Uzay yolculuğu 19 Ocak’a ertelendi

Aralarında Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek uçuş 19 Ocak’a ertelendi. (Foto: SpaceX)

Uzay yolculuğu 19 Ocak’a ertelendi

Aralarında Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da bulunduğu dört astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürecek uçuş 19 Ocak’a ertelendi. 

Uçuşun bu gece yapılması planlanıyordu. 

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada, “Tarih değişti ama planımız aynı. Millî Uzay Yolcumuz Alper Gezeravcı’nın uzay serüveni için yeni tarihimiz 19 Ocak 2024, saat 0️0:49” denildi. 

Fırlatma işlemi Kızılay Meydanı (Ankara)  ve Taksim Meydanı’nda (İstanbul) kurulacak planetaryumlarda izlenebilecek. 

Ayrıca, fırlatma işlemini Aksaray, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kayseri, Konya ve Trabzon’daki TÜBİTAK  bilim merkezlerimizde canlı olarak izlemek mümkün olacak. 

Bu arada Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yapılan açıklamada da, “Milli Uzay Programı’nın ‘insanlı ilk uzay misyonu’ kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunacağı Axiom Mission 3 (Ax-3) ekibinin fırlatması, 19 Ocak 2024 00:49’a (Türkiye saati ile) ertelenmiştir” denildi.  Otuzdan fazla bilimsel deney

Dört kişilik uçuş ekibinin kaptanlığını İspanyol Michael López-Alegría üstleniyor. Ekipte Türkiye’den Alpay Gezeravcı’nı yanı sıra Walter Villadei (İtalya) ve Marcus Wandt (İsveç) yer alıyor. 

Astronotları UUİ’ye taşıma görevini üstlenen SpaceX’ten yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“SpaceX, Falcon 9’un Axiom Space’in Axiom Görevi 3’ü (Ax-3) NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde bulunan Fırlatma Kompleksi 39A’dan (LC-39A) Uluslararası Uzay İstasyonu’na fırlatması için 18 Ocak Perşembe gününden daha erken bir tarihi hedeflemiyor. Anlık fırlatma saat 16:49 ET’de.

Bu görevi destekleyen Dragon uzay aracı daha önce Crew-4 ve Ax-2’yi uzay istasyonuna götürüp getirmişti. Aşama ayrılmasının ardından Falcon 9’un ilk aşaması Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki İniş Bölgesi 1’e (LZ-1) iniş yapacak.

Mürettebat yörüngedeki laboratuvarda bulundukları süre boyunca insan fizyolojisi ve teknolojik endüstriyel gelişmelere odaklanan 30’dan fazla bilimsel deney ve gösteri gerçekleştirecek.”

Farlatma işlemi SpaceX’in internet sitesi ve sosyal medya platformu X hesabından, iki saat öncesinden başlayarak canlı yayımlanacak.  Alper Gezeravcı hakkında

Alper Gezeravcı, Aralık 1979’da Mersin’nin Silifke ilçesinde doğdu. İstanbul’da Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı. 

Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan Gezeravcı, T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16 dahil olmak üzere birçok uçakta 15 yıllık uçuş deneyimine sahip. Ayrıca yedi yıl boyunca Türk Hava Yolları’nda kaptan pilot olarak görev yaptı. Gezeravcı ayrıca uçuş lideri, uçuş emniyet subayı ve ticari havayolları kaptanı olarak da görev aldı. 

Gezeravcı, son olarak Adana’daki 10. Üs Komutanlığı’nda Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak görev yapmaktaydı. Filonun standardizasyonu ve değerlendirilmesinden, tüm eğitim dokümanlarının Hava Kuvvetleri standartlarına göre düzenlenmesinden, tüm F-16 ve KC-135R pilotlarına kontrol uçuşlarından önce sınav yapılmasından ve filo dokümantasyon standartlarının denetlenmesinden sorumluydu.

Bir spor tutkunu olan Gezeravcı, tüplü dalış, yelken, kampçılık, rafting yapmaktan hoşlanıyor ve dağ yürüyüşü ve ata binme konusunda geniş deneyime sahip. 

Gezeravcı, uzaya gidecek ilk Türk astronot olarak tarihi Axiom Mission 3’ün (Ax-3) bir parçası olarak Ax-3’te görev uzmanı olarak yer alıyor. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL