Gündem

Ünlü sanatçılardan Biden’a ateşkes çağrısı

Ünlü sanatçılardan Biden’a ateşkes çağrısı

Cate Blanchett, Dua Lipa ve Joaquin Phoenix gibi ünlü sanatçılar, ABD Başkanı Joe Biden’a çağrı yaparak İsrail ile Filistin arasında ateşkes yapılmasını istedi. Açıklamada “Tarih bizi izliyor” ifadeleri yer aldı.
Aralarında film yıldızları Cate Blanchett, Joaquin Phoenix, Channing Tatum, Jessica Chastain, Kristen Stewart, Oscar Isaac ve şarkıcı Dua Lipa gibi sanatçıların bulunduğu 76 ünlü, kısa bir sürede 5 binden fazla kişinin öldüğünü belirterek “Vicdan sahibi her insanın bildiği gibi bu rakam felakettir. İnanç ya da etnik köken fark etmeksizin tüm yaşamın kutsal olduğuna inanıyor ve Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesini kınıyoruz” dedi.

GAZZE’NİN YARISI ÇOCUK

Açıklamada “Yönetiminizi ve tüm dünya liderlerini Kutsal Topraklardaki tüm yaşamları onurlandırmaya ve gecikmeksizin ateşkes çağrısında bulunmaya ve kolaylaştırmaya, Gazze’nin bombalanmasına son vermeye ve rehinelerin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasına davet ediyoruz. Gazze’de yaşayan iki milyon kişinin yarısı çocuktur ve üçte ikisinden fazlası da evlerini terk etmek zorunda kalan mülteciler ve onların torunlarından oluşmaktadır” denildi.

‘TARİH BİZİ İZLİYOR’

Gazze’ye 12 gün içinde 6 binden fazla bomba atıldığını ve bunun da her 15 dakikada 1 çocuğun ölümüne neden olduğu ifade edildi. Ünlüler ayrıca Birleşmiş Milletler acil yardım koordinatörü Martin Griffiths’in sözünü alıntılayarak “Tarih bizi izliyor” dedi.
İklim krizi: 53 yılın en sıcak 7’nci yazı, en sıcak 6’ncı eylülü yaşandı

Meteorolojik verilerin düzenli tutulmaya başlandığı 1970 yılından beri Türkiye en sıcak 7’nci yaz mevsimini geçirdi. Bu yıl en sıcak 10’uncu temmuz ayı, en sıcak 2’nci ağustos ayı ve en sıcak 6’ncı eylül ayı yaşandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL