Genel

Umut veren açıklamalar

Umut veren açıklamalar

Görüşmelere dair “umut” veren mesajlar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesi ile Rusya arasında devam eden barış görüşmelerinde ilerleme olduğunu belirtti.

Moskova ve Kiev’den delegeler yeni tur görüşmeler için bugün video konferans yoluyla bir araya geliyorlar. Zelenskiy, dün gece geç saatlerde bir video konuşmasında Rusya’nın müzakereler sırasındaki taleplerinin “daha gerçekçi” hale geldiğini söyledi.

Ancak kararların Ukrayna’nın çıkarına olması için zamana ihtiyaç olduğunu da belirtti. Ukrayna lideri, ”Hala çaba gerekiyor, sabır gerekiyor. Her savaş bir anlaşmayla biter” dedi.

Zelenskiy, Rusya’yı cezalandırmak için daha fazla silah ve daha fazla yaptırım çağrısında bulundu ve “Ukrayna semalarını Rus füzelerine ve uçaklarına kapatma” çağrısını yineledi.

Volodimir Zelenskiy de bugün ABD Kongresi’ne hitap edecek.

“Uzlaşma umudu var”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna ile müzakerelerin kolay olmadığını, ancak uzlaşma için biraz umut olduğunu söyledi.

Lavrov, RBC TV’ye verdiği röportajda, ”Müzakerecilerimiz tarafından verilen değerlendirmeler beni yönlendiriyor. Müzakerelerin bariz nedenlerle iyi gitmediğini, ancak yine de bir uzlaşma için bir umut olduğunu belirtiyorlar” dedi. 

Lavrov, aynı değerlendirmenin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy’in ofisinin çalışanları da dahil olmak üzere Ukrayna delegasyonunun bazı temsilcileri tarafından yapıldığını kaydetti.  

Rusya’nın gelecekte Ukrayna tarafıyla temaslara hazır olacağını söyleyen Lavrov, sorunların sadece Ukrayna’nın tarafsızlığı ve askersizleştirilmesi değil, aynı zamanda isyancıların elindeki Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bulunduğu doğu Ukrayna’daki insanlar için güvenlik konusunda da olduğunu belirtti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL