Genel

Umuda dokunan kermes

Toplum sağlığı merkezlerinde tedavi gören danışanların umuda dokunarak hazırladıkları kermeste coşkulu anlara sahne oluyor.

Umuda dokunan kermes

Umuda dokunan kermes

Asırlık ağaçlar: Himalaya sediri, Arizona servisi, sessizliğin bekçileri gibi tüm heybetleriyle yemyeşil dallarını mavi göğe sunuyorlar. İri yapraklı otlarla bezeli bahçenin girişinde küçük bir süs havuzunun ortasında bir heykel grubu yükseliyor; adı “Umuda Dokunuş.” 

Burası, Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin bahçesi. Sağlık kurumu olmasından ötürü normal günlerde sessizliğin hâkim olduğu uzun servi ağaçlarının yükseldiği bahçede tatlı bir hareketlilik seziliyor. Hastanede ya da bazı toplum sağlığı merkezlerinde tedavi gören danışanların elleriyle umuda dokunarak hazırladıkları kermeste neşeli, coşkulu anlar yaşanıyor. Önce bir danışan, hüzünlü bir türkü çığırıyor. 

Sonra yine danışanların oluşturduğu koro, sanatçılar Suat Karabıyık ile Osman Özbaş’ın enstrümanlarına uyarak şarkılar söylüyorlar. Ve tabii gösterinin sonunda kermese katılanlar, danışanlarla beraber halay çekiyor. 

Beylerbeyi, Çekmeköy, Sancaktepe Toplum ve Ruh Sağlığı merkezlerinin de stant açtığı kermeste, danışanların el emeği yağlı ve suluboya tablolar, küçük heykelcikler, zeytinyağlı atıştırmalıklar büyük ilgiyle karşılandı. 

Umudun emeğiyle yoğrulan kermese, asırlık servilerin ortasında, öğle tatilinde hastane çalışanları da ilgi gösterdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL