Genel

Ukrayna’da ateşkes umudu

Ukrayna’da ateşkes umudu

Ukrayna’da ateşkes umudu

Rusya, Ukrayna’nın görüşmek üzere Belarus’a bir heyet göndermeyi kabul ettiğini açıkladı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in üst düzey danışmanı ve Rusya’nın müzakere heyeti başkanı Vladimir Medinski, gazetecilere yaptığı açıklamada Gomel (Homyel) bölgesinde yapılması planlanan görüşmeleri “onayladığını” söyledi.

Rus basınında yer alan haberlere göre, Medinski iki tarafın şimdi lojistik ve görüşmenin kesin yerini belirlemek için çalıştığını belirtti. Medinski Ukrayna heyetinin görüşmeler için yapacağı yolculuğun “yüzde yüz güvenli olacağını garanti ediyoruz. Ukrayna heyetini bekliyoruz” dedi.

Rus heyetinin ise bugün görüşmelerin yapılacağı Belarus’un Gomel (Homyel) kentine gittiği belirtildi.

Önceki gelişmeler

Kremlin, bir Rus heyetinin Ukraynalı yetkililerle görüşmek üzere Belarus’un Gomel (Homyel) kentinde olduğunu açıkladı.  

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, heyetin askeri yetkililer ve diplomatları içerdiğini söyledi. Peskov, Rus heyetinin müzakerelere hazır olduğunu ve şimdi Ukraynalıları beklediklerini kaydetti.  

Daha önce Rusya ile barış görüşmelerine hazır olduklarını ifade eden, ancak konumları ve zamanlamaları hakkında herhangi bir ayrıntıdan bahsetmeyen Ukraynalı yetkililerden hemen bir yorum gelmedi.

Telegram kanalından açıklama yapan Zelenskiy, “Şimdi Minsk değil diyoruz. Buluşma yeri başka kentler olabilir, tabii ki barış istiyoruz, görüşmek istiyoruz, savaşın bitmesini istiyoruz” dedi.

Zelenskiy, “Varşova, Bratislava, Budapeşte, İstanbul, Bakü… Bunların tümünü Rus tarafına önerdik. Topraklarından füzelerin fırlatılmadığı başka herhangi bir kent de bizim için uygun. Ancak bu şekilde müzakereler dürüst olabilir ve savaşı gerçekten sona erdirebilir” dedi.

Rus ordusu, 24 Şubat Ukrayna’ya yönelik operasyon başlattı ve birkaç bölgeden ülkeye giriş yaptı. Rus birlikleri başkent Kiev’e yaklaşıyor ve ülkenin kıyılarında önemli kazanımlar elde ediyor.

Ukraynalı bir yetkili, ülkenin ikinci büyük kenti Karkiv’de, işgalin yeni bir aşamasına işaret eden hava limanlarını ve yakıt tesislerini hedef alan bir saldırı dalgasının ardından sokak çatışmalarının çıktığını söyledi. 

Putin, bir süre önce, Ukrayna silahları bırakmaya istekliyse müzakerelere hazır olduğunu söylemişti. Ayrıca Ukrayna ordusunu darbe yapmaya çağırmıştı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL