Genel

Ukrayna-Rusya masaya oturuyor

Ukrayna-Rusya masaya oturuyor

Belarus: ”Ukrayna-Rusya müzakerelerinin yeri hazır”

Beyaz Rusya (Belarus), Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik harekatı beşinci gününe girerken, Ukrayna ve Rusya’dan gelen heyetler arasındaki görüşmelere ev sahipliği yapacak mekanı hazırladığını belirtti.

Belarus Dışişleri Bakanlığı sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Rus ve Ukrayna bayraklı uzun bir masanın resmini yayınlayarak, “Rusya ile Ukrayna arasında Belarus’ta yapılacak görüşmelerin yeri hazırlandı, heyetlerin gelmesi bekleniyor” dedi.

Ukrayna, Rus birliklerinin Ukrayna’ya saldırması için geçişine izin veren önemli bir Kremlin müttefiki olan komşu Belarus’taki Rus temsilcileriyle görüşmek üzere bir heyet göndermeyi kabul etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky, Belarus’ta müzakere olasılığı konusunda şüpheci olduğunu belirterek, ”Her zaman olduğu gibi: Bu toplantının sonucuna gerçekten inanmıyorum, ama denemelerine izin verin” dedi.

Belarus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Anatoly Glaz, “Müzakereler, tüm heyetler buluşma noktasına varır varmaz başlayacak” dedi.

Toplantının ne zaman gerçekleşeceği, ne sınırdaki potansiyel görüşmelerde, ne de daha geniş olarak Ukrayna’daki savaşında Kremlin’in nihayetinde ne aradığı henüz belli değil.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL