Gündem

UEFA’dan Merih Demiral’a iki maç ceza

UEFA’dan Merih Demiral’a iki maç ceza

UEFA, 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda oynanan Türkiye-Avusturya maçında bozkurt işareti yapması nedeniyle Merih Demiral’a iki maç oynamama cezası verdi. 

Bu karar üzerine Türkiye Futbol Federasyonu CAS’a başvurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu, bugün sabah saatlerinde yerli ve yabancı avukatlarca hazırlanan 30 sayfalık savunma dosyasını, UEFA Disiplin Kuruluna gönderdi.

TFF, Merih Demiral’ın hareketinin “siyasî bir anlam taşımadığını ve bozkurt işaretinin Türk kültürünün bin yıllık bir simgesi olduğunu” savunarak, UEFA’ya ayrıntılı bir savunma dosyası sundu.

Ancak UEFA, bu savunmaya rağmen Merih Demiral’ın cezasını kesti.

UEFA’dan yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral’ın, genel davranış ilkelerine uymadığı, temel nezâket kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportif olmayan nitelikteki gösteriler için kullandığı ve futbol sporunun itibarını zedelediği gerekçesiyle, katılabileceği toplam iki (2) UEFA milli takım müsabakasından men edilmesine karar vermiştir” dendi.

TFF, Merih Demiral’a verilen iki maçlık cezanın iptali için Spor Tahkim Mahkemesine başvurdu.

Merih Demiral, cezanın kaldırılmaması halinde, çeyrek finalde yarın Hollanda maçında ve Türkiye’nin tur atlaması durumunda yarı final maçında oynayamayacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL