Genel

Türkiye depremle sarsıldı

Türkiye depremle sarsıldı

Kahramanmaraş’taki deprem. Depremde 76 kişi can kaybı
 

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde merkezli 7.4 büyüklüğünde depremde şu ana kadar 76 can kaybı ve 440 yaralı tespit edildi. 

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: 

“Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 tarihinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana gelmiştir.

Deprem; Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedilmiştir.

SAKOM’dan alınan ilk bilgilere göre an itibarıyla Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman ve Malatya’da 76 vatandaşımız hayatını kaybetmiş; Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay ve Kilis’te 440 vatandaşımız yaralanmıştır. 

Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında depremin seviyesi 4. seviye olarak ilan edilmiş olup illerimizde ve Başkanlık AFAD merkezinde tüm afet grupları toplanmıştır.

Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde ERCC üzerinden kentsel arama ve kurtarma alanında uluslararası yardım çağrısında bulunulmuştur.

Bölgede koordinasyona destek sağlamak üzere; Kahramanmaraş’a Kayseri Valisi, Hatay’a Mersin Valisi, Gaziantep’e Mardin Valisi, Adıyaman’a Tunceli Valisi, Osmaniye’ye Bingöl Valisi ve Malatya’ya Sivas Valisi görevlendirilmiştir.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bölgeye yönlendirilen ekipleri taşımak üzere 2 adet uçak görevlendirilmiştir.

Tüm il AFAD Müdürlükleri teyakkuza geçirilmiş olup arama ve kurtarma başta olmak üzere tüm ekipler bölgeye sevk edilmiştir.  Gelişmeleri takip ediyoruz.”

Birçok kentte binalar yıkıldı

Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremin ardından birçok ilde binalar yıkıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosayla medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kahramanmaraş Pazarcık’ta 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kahramanmaraş başta olmak üzere, birçok ilimizden göçük ihbarları aldık. Muhtemel yaralılara ulaşmaya çalışıyoruz. Ayrıntılı bilgileri paylaşacağız. Büyük bir acı yaşamamayı temenni ediyoruz” dedi. 

Diyarbakır’da 17 ev yıkıldı. Bazı binalarda çatlaklar oluşturuldu. 

Malatya’da yıkılan binalar bulunduğu belirtiliyor. Kentte yaşayanlar belirli merkezlerde toplandı. 

Kar yağışı beklentisi

Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise Osmaniye’de yer yer kuvvetli; Kahramanmaraş’ta kuvvetli, yer yer yoğun kar yağışı beklendiği belirtildi. 

Paylaşımda, vatandaşlar ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı, tipi ve çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması istendi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL