Genel

Tüketim ve KDV düzenlemesi

Tüketim ve KDV düzenlemesi

Elektrikte ortalama tüketim ve KDV düzenlemesi

Günlük ortalama tüketim limiti 1 kW/saat artırıldı, KDV oranı yüzde 8’e düşürüldü. 

Meskenlerdeki günlük ortalama elektrik tüketiminin 1 kilowatt/saat artırılmasını öngören düzenleme yürürlüğe girdi. 

Resmi Gazete’de yayımlanan EPDK kararına göre, meskenlerdeki tek zamanlı abonelerde faturaya esas günlük ortalama 7 kW/saat olan elektrik tüketim miktarı, 1 Mart’tan itibaren düzenlenecek faturalarda günlük ortalama 8 kW/saat olarak uygulanacak. 

Uygulamada ibadethaneler, vakıflar, köylerdeki içme suyu amaclı tesisler ile bunların şubeleri ve AFAD tarafından kurulan geçici barınma tesisleri de bu kapsamda yer alıyor. 

KDV indirimi

Bu konudaki bir başka değişiklik ise KDV konusunda yapıldı. Mesken ve tarımsal sulama aboneliklerinde yüzde 18 olan KDV, 1 Mart’tan itibaren yüzde 8’i düşürüldü.  

İkinci düzenleme oldu

1 Ocak’ta günlük 5 kilowatt/saat olan limit 1 Şubat’ta 7 kilowatt/saate yükseltilmişti. Bu kapsamda aylık en düşük tüketim limite 150 kW/saatten 210 kW/saate çıkarılmıştı. 

Böylece, yılbaşında başlanan kademelendirme uygulamasının ikinci ayında bu ikinci düzenleme oldu. 

Ticarethanelere de kademeli tarife 

Ticarethanelerdeki tek zamanlı abonelerde ise faturaya esas günlük ortalama 30 kW/saate kadar tüketimi olanlarda kademeli tarife uygulanacak. kilovatsaat tüketim miktarına kadar olan tüketimlere düşük kademli tarife uygulanacak.

Günlük ortalama 30 kilovatsaat tüketim miktarının üzerinde olan tüketimlerin belirtilen limit kadar olan kısmına düşük kademeli tarife, limiti aşan kısmına ise yüksek kademeli tarife uygulanacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL