Gündem

TTB’den Sağlık Bakanlığına Karşı Sert Açıklama

TTB’den Sağlık Bakanlığına Karşı Sert Açıklama

TTB yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının yetersiz ve umursamaz bir şekilde pandemi yönettiğini belirterek adeta iktidara ateş püskürdü.

Türk Tabipler Birliği (TTB) bu sabah yayınladığı metinde sağlık bakanlığını ve pandemi yönetimini eleştirdi. Bakanlığın salgını kendi haline bıraktığı, tek bir önlem dahi almayarak halk sağlığını göz ardı ettiği söylenerek gerçekleri söyleme ve halk sağlığını koruma sorumlulukları olduğunu belirtti.

SALGININ TÜM YÜKÜ SAĞLIK ÇALIŞANLARINDA

TTB yaptığı açıklamada, “İki yıldır tükenen sağlık çalışanlarının hiçbir sorunu çözülmemiş; âdeta salgının tüm yükü onların sırtına yüklenmiştir. En riskli alanlarda çalışan sağlık emekçileri artan vaka sayılarından doğrudan etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarının enfekte olma oranları artmaktadır. Birçok hastanede klinikler kapanmakta, sağlık hizmetleri aksamaktadır. Giderek büyüyen bu krize karşı Sağlık Bakanı’nın “endişe etmeyin” söylemi halk sağlığını önemsemeyen, bilimdışı ve bir bakanın söyleyemeyeceği sözlerdir.

“Zorunlu Aşı Uygulaması” Hakkında Etik Kurul Görüşü

İktidarın art arda yaptığı açıklamalar ile mevcut tabloya karşı hiçbir önlem alınmadıkları; gerçeğin üstünü örtmek niyetinde oldukları açıktır. Son dönemde yüz bini aşan günlük vaka sayılarının ve iki yüzü geçen ölüm sayılarının Sağlık Bakanı’nın “griple benzeştirilerek açıklaması bilimsel değildir. Pandemi en yakıcı haliyle devam etmektedir. Yoğun bakım yatışları artmakta, enfekte sağlık çalışanları nedeniyle klinikler kapanmakta, sağlık emekçileri tükenmekte, her gün yüzlerce insanımız ölmektedir. Açıkça sağlık ve yaşam hakkı ihlal edilmektedir. Bu politikaları yürüten ve her gün binlerce yeni hasta ve yüzlerce ölüme alışmamızı bekleyen Sağlık Bakanı’nın mesleki değerleri unuttuğu aşikârdır. Ancak biz yaşatmak için bu mesleği seçen hekimlerin meslek örgütü olarak, gerçeği söylemeye, halkın sağlık hakkını koruma sorumluluğumuzun bilinciyle hareket edeceğiz.” diyerek iktidara sert eleştirilerde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL