Sağlık

Tek Delikten Obezite Ameliyatı 

Tek Delikten Obezite Ameliyatı 

Tek Delikten Obezite Ameliyatı. Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Serhat Buldur,  obezite ameliyatlarının tek delikten yapılabildiğini belirterek, “Bu yöntem  kesi sayısını teke düşürürken, aynı zamanda yapılan kesi göbek çukurunda gizlendiği için iyileşme sonrası gözle görülebilir herhangi bir iz kalmıyor” dedi. 

Obezite dünya genelinde önde gelen sağlık problemi olmaya devam ettiğini belirten Dr. Serhat Buldur, obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle insanlar erken yaşta hayatını kaybedebildiğini söyledi.  Morbid obezitenin kalıcı ve en etkili çözümünün cerrahi olduğunu kaydeden Özel Ata Sağlık Hastanesinde görevli Dr. Serhat Buldur, “Ülkemiz obezite tedavisi konusunda dünyada iyi bir konumdadır. Dünyanın dört bir yanından insanlar sağlık turizmi amacıyla ülkemizdeki değişik merkezlere tedavi olmaya gelmektedir. Ülkemiz sınırları içerisinde de obezite ameliyatına ilgi her geçen gün artmaktadır.  Şu an için ülkemizde ve tüm dünyada en fazla yapılan obezite ameliyatı halk arasında tüp mide ameliyatı olarak bilinen laparoskopik sleeve gastrektomidir. Bu ameliyatta karın bölgesinde değişik sayı ve ebatlarda kesiler yapılarak yerleştirilen kapaklı borulardan (trokar) özel ekipmanlar yardımı ile mide uzunlamasına kesilmekte ve mide hacmi küçültülmektedir. Aynı zamanda iştah hormonu salgılayan kısım da çıkarıldığı için hastalar kısa sürede ideal kilolarına kavuşabilmektedir” dedi. 

Kadınlar Çoğunlukta 

“Obezite ameliyatı her iki cinsiyetten talep görse de hastaların çoğunluğunu kadınlar oluşturmaktadır” diyen Dr. Buldur, “Hastalar ameliyat sonrası ideal kilolarına ulaştıktan sonra kötü görünen yara izleri ile başbaşa kalmaktadırlar. Bu izlerin giderilmesi için yapılan girişimler yeni izlerin oluşmasına neden olmakta ve arzulanan sonuç genellikle elde edilememektedir. Gelişen teknoloji ve ameliyat tekniklerindeki iyileşmeler bize bu sorunu çözebilmeyi daha doğrusu bu sorunla hiç karşılaşmamayı mümkün kılmıştır. Single incision laparoscopic surgery (SILS) tekniği ile obezite ameliyatında kullanılan tüm ekipmanlar göbekten yapılan tek bir kesiden yerleştirilerek operasyonun tamamlanmasını mümkün kılıyor. Bu işlemin yapılabilmesi için üzerinde çok sayıda delik olan sünger benzeri bir materyalden yapılan özel bir port kullanılıyor. Bu port göbeğe yerleştirildikten sonra normalde farklı kesilerden girilen trokarların tamamı bu port üzerine yerleştiriliyor. Daha sonra bu trokarlardan girilen özel açılanan el aletleri ile operasyon standart şekline uygun olarak tamamlanıyor. Son olarak göbek deliği dikilerek işlem sonlandırılıyor. Bu şekilde kesi sayısı teke düşürülmekle kalmıyor aynı zamanda yapılan kesi göbek çukurunda gizlendiği için iyileşme sonrası gözle görülebilir herhangi bir iz kalmıyor. Bu teknik harika bir kozmetik sonuç vadediyor. Ancak bu teknikte aletlerin hareket kapasitesi çok delikten yapılan tekniğe göre daha kısıtlı olduğu için her hasta bu işlem için uygun olmayabiliyor. Ek olarak işlemi yapacak cerrahi uzmanının bu konuda yeterli tecrübesi ve ilgisinin olması da oldukça önemlidir. Bu şekilde gelecekte daha çok hastaya hizmet vermeyi düşünüyoruz. İzsiz bir obezite ameliyatı hayal değil” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL