Teknoloji

Tanıtımlarınız İçin Doğru Ajans Seçmek Önemli

Tanıtımlarınız İçin Doğru Ajans Seçmek Önemli

Günümüzün pazarlama kanallarının başında artık dijital medyanın geldiğini belirten Aldenard Dijital Medya & Reklam Ajansı Kurucusu Anıl Gündoğan, bu konuda deneyimli ve şeffaf hizmet sunan firmaların tercih edilmesi gerektiğini belirtti.

Gelişen teknolojiyle birlikte insanların alışkanlıklarının da değiştiğini, sosyal mecraların ve dijital medyanın ön planda olduğunu dile getiren Gündoğan, dijital medya ajanslarının da bu kanalları aktif olarak kullanarak hizmet ürettiğini kaydetti.

Bu kanalların aynı zamanda markalar için gelir noktasını da oluşturduğunu belirten Anıl Gündoğan, “Markalar bu kanallarda dijital pazarlama yaparak ürün ya da hizmetlerini pazarlıyor ve bunlardan satış ve kazanç elde ediyor. Özellikle günümüzde her internet kullanıcısının yaygın olarak kullandığı Google arama motorunda arama ağı türü olarak birçok reklamla karşılaşmaktayız. Bu reklamlar bir google hizmeti olmakla birlikte, biz ajanslar bu reklam hizmetlerini profesyonel şekilde, markaların daha fazla satış ve bilinirlik elde etmeleri adına markalara-müşterilere sunmaktayız. Fakat burada sektörümüzün itibarını zedeleyen çokça kalitesiz hizmetle karşılaşmaktayız” diye konuştu. İşin Uzmanını Tercih Edin

Gündoğan, “Bugün Google üzerinde reklamınızın yayınlanması adına tıklama başına maliyet dediğimiz hesaplama temelinde, Google’a bir reklam bedeli ödenmektedir. Eğer kişi reklamlarını kendisi verebiliyorsa Google reklam paneline kartını bağlayarak bu bedeli direkt olarak Google’a ödeyebilir. Müşteri direkt kendi reklamlarını verme durumuna girdiği anda verim konusunda sorunlar yaşamakta ve gereğinden fazla bedeller ödeyebilmektedir. İşte bu sebeple işin uzmanı ajanslar tercih edilmektedir. Burada ajansların elbette bir hizmet bedeli olmaktadır. Fakat birçok ajans, hizmet bedelinin dışında gizli komisyon olarak müşteriden ek bedeller almaktadır. Bu gizli komisyonlardan elbette müşteri tarafının da bilgisi olmamakta, yani haksız bir kazanç doğmaktadır” diye belirtti. Doğru Ajans Seçmek Önemli

Dijital medyada etkili ve doğru bütçeyi harcamak için firmaların daha bilinçli davranması gerektiğine dikkat çeken Anıl Gündoğan, şu bilgileri verdi: “Örnek verecek olursak; müşteri ajansa hizmet bedeli + reklam bedeli olarak 10 bin TL ödemekte ve bu tutarın harcanmasını istemektedir. Çalışılan ajans ise burada kullandığı ara panel üzerinden, müşteriye reklam için 10 bin TL harcanmış gibi göstermektedir. Oysa bu işin vergilerini vb baz aldığımızda, en iyi ihtimalle, şeffaf şekilde 7-8 bin TL harcanması gerekirken, 2-3 bin TL harcanmakta, müşteriye ise ajansın kendi paneli üzerinden farklı tutarlar gösterilmektedir. Müşteri tarafı ise bunu ya hiç fark etmemekte, ama bir süre sonra verim alamadığı için ajansla çalışmayı sonlandırmaktadır. Ya da çok sonra tesadüfen, zarara uğrayınca fark etmekte ve yine ajansla çalışmayı bitirmektedir. Bu tür çalışmalar oldukça da müşterinin ajanslara ve sektörümüze olan güveni azalmaktadır. Benim burada hizmet almak isteyen markalara tavsiyem; gizli komisyon ile haksız kazanç elde eden ajanslardan uzak durmaları, çalışılacak ajansın ara panel kullanıp kullanmadığından emin olmaları ve reklama harcanacak tutarların kendi kredi kartlarından direkt olarak çekilmesini sağlamalarıdır. Böylece ajansa ödenen hizmet bedeli ile Google reklamlarına giden harcamalar daha net ölçümlenecektir” Gündoğan, 9 yıldır hizmet verdikleri dijital medya sektöründe, her zaman müşterileri için şeffaf çalışma prensibiyle hiçbir ara panel kullanmadan çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL