Genel

Tanal; ‘Cumhuriyet Başsavcılığı Re’sen harekete geçmeli’

Tanal; ‘Cumhuriyet Başsavcılığı Re’sen harekete geçmeli’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ak Parti Belediye Meclis üyesi Tayyar Yetim’in dün gündeme getirdiği ‘ Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nde ‘Davetiye Usulü ihale veriliyor’ iddiasının araştırılması için Başsavcılığın re’sen soruşturma başlatması gerektiğini söyledi.

Tanal, sosyal medyadan bu konuda şu yorumu yaptı: ” Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Belediye Meclis Üyesi Tayyar Yetim’in, belediyede yandaşa ısmarlama iş yaptırıldığı, eş dosta davetiye usulü ile #ihale verildiği, gizli kapaklı işler çevrildiği, usulsüzlüğe kapı aralandığı yönündeki çıkışı karşısında sessizlik hakim!

Sayıştay raporları da Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin alışverişlerindeki usulsüzlüğe işaret ediyor. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Kasım 2021’de yayınlanan 2020 yılına ait Sayıştay denetim raporunda, Zeynel Abidin Beyazgül’ün yönettiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın mal ve hizmet alımlarında genel olarak doğrudan temin metodunu kullandığının görüldüğü vurgulanmaktadır.
Sayıştay denetçileri, Şanlıurfa Büyükşehir’in alışkanlık haline getirdiği bu yöntemin, kısıtlı kaynakların etkin kullanılmamasına sebep olduğu tespitinde bulunmaktadır. Doğrudan temin yöntemi, usulsüzlük ve yolsuzluk riskini barındırmaktadır.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin tercih ettiği doğrudan temin yöntemi ayrıca şeffaflığı, rekabeti ve kamuoyu denetimini ortadan kaldırmaktadır.

AK Partili Üye Tayyar Yetim’in Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ihalelere ilişkin itiraflarına gelirsek; Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen harekete geçmesi gerekmektedir. İçişleri Bakanlığı’nı da göreve davet ediyorum.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu ihaleler, doğrudan teminle yaptığı alımlar, didik didik incelenmelidir. Kimse üç maymunu oynamasın. Şanlıurfa halkının hakkı ve hukuku korunmalıdır. Tüyü bitmemiş yetimin parası kimseye peşkeş çekilmemelidir.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL