Genel

Tahıl miktarı 10 milyon tonu aştı

Tahıl miktarı 10 milyon tonu aştı

Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına ilişkin mutabakat kapsamında taşınan tahıl miktarı 10 milyon tonu aştı. 

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşıma göre, tahıl sevkiyatının yeniden başladığı 2 Kasım’dan bu yana toplam 51 gemi Ukrayna limanlarına gitti. Toplam 21 gemi ise Ukrayna limanlarından çıkış yaptı. 

Bu kapsamda, şu ana kadar taşınan tahıl miktarı 10 milyon 315 bin tona ulaştı 

Tahıl koridoru anlaşması

Tahıl sevkiyatına ilişkin anlaşma, 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres’in katılımıyla imzalanan anlaşma Karadeniz’de ticarî gemilerin sefer yapabilmesi için güvenli koridorlar oluşturulmasını öngörüyordu.

Anlaşma uyarınca, Rusya ve Ukrayna tam bir tarafsızlıkla davranma yükümlülüğü altına girdi. Anlaşma uyarınca tahıl ihracatının Odesa, Pivdeni ve Çornomork limanlarından başlatıldı. 

Türkiye’nin arabuluculuğuyla BM, Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan ve savaş nedeniyle Ukrayna limanlarında biriken tahılın ihracatını İstanbul’dan idare edecek Müşterek Koordinasyon Merkezi de 27 Temmuz’da resmen açıldı. 

Anlaşma 120 gün için imzalandı. Ukrayna limanlarında silolarda 20-25 milyon ton tahıl biriktiği dikkate alındığında, ayda 8 milyon ton ihracat hesabıyla dört aylık sürenin biriken tahılı eritmeye yeteceği hesaplanıyordu. 

Tahıl koridoru anlaşması kapsamındaki ilk gemi ise 1 Ağustos’ta Odessa Limanı’ndan hareket eden Sierra Leone bayraklı ROZANI oldu. 

Bu sürede 360’ı aşkın gemiyle yaklaşık 9 milyon tondan fazla  tahıl Ukrayna limanlarından taşındı. 

Rusa bir süre askıya aldı

Normal süresinin bitmesine 20 gün kala Rusya’nın askıya aldığı anlaşmanın uzatılması için de temaslar başlamıştı.   

Tahıl koridoru anlaşması, 120 gün süreyle geçerliydi ve 100. gününde, 29 Ekim’de Rusya tarafından askıya alındı.

Rusya, anlaşmanın askıya alınmasını, Kırım yarımadasında Sivastopol limanındaki gemilerine karşı bugün “İngiltere’nin yardımıyla Ukrayna’nın giriştiği İHA saldırılarını” gerekçe gösterdi.

Sürdürülen temasların ardından, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2 Kasım’da, Putin, “Ukrayna’dan gelecekte böyle bir şeyin tekrarlanmayacağına, insanî koridorların askeri amaçlarla kullanılmayacağına dair güvence ve garantiler istedik” dedi.

Putin, anlaşmaya aracılık eden Türkiye’nin Rusya Savunma Bakanlığına Ukrayna’nın koridoru askerî amaçlarla kullanmayacağına dair güvence verdiğini bildirmesinin ardından anlaşmaya dönme talimatını verdiğini kaydetti.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL