Genel

Suriye görüşmeleri dörtlü formatta

Suriye görüşmeleri dörtlü formatta

Çavuşoğlu: “Suriye ile görüşmeler dörtlü formatta olacak”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye ile görüşmelerin “dörtlü formatta devam edeceğini” söyledi.

Çavuşoğlu, Ankara’da bulunan İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye ile yapılan görüşmelerin bundan böyle “dörtlü formatta” yapılacağını ve İran’ın da görüşmelere katılacağını söyledi. 

Suriye ile görüşmeler konusuna bir soruyu cevaplandıran Çavuşoğlu, “İlk toplantı üçlü formatta yapıldı. İran Dışişleri Bakanı da bu toplantılara katılmak istediklerini söyledi” dedi.

Türkiye’nin İran’ın katılmasına itirazı olmadığını ve bunun Rusya’ya da iletildiğini bildiren Çavuşoğlu, “Dışişleri Bakanları toplantısı için çalışmalar devam ediyor. Dörtlü formatta olacak. Bu toplantı için Ruslardan teknik bir toplantı teklifi geldi. Bunun için Bakan Yardımcımız gelecek hafta Moskova’da toplantıya katılacak” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı, ikili ilişkilerle ilgili olarak, “İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin ziyareti ertelenmişti. O ziyaretin hayata geçmesi için yapılması gerekenleri konuştuk İran’a deprem sürecinde gösterdiği dayanışma için teşekkür ediyoruz” diye ekledi. 

Çavuşoğlu, ikili konular ile bölgesel meselelerin konuşulduğunu, Ankara’nın enerji konusunda işbirliğinin daha da geliştirmek istediğini ve var olan sorunları gidermek için kararlı olduklarını söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye’de de ciddî hasara yol açan deprem nedeniyle yardımların ulaştırılması için elden gelenin yapıldığını ve bugüne kadar 475 BM yardım TIR’ının Suriye’ye geçtiğini, Suriye’ye yardım götürmek isteyen tüm uçaklara da hava sahasının açıldığını bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı da 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladığını ve “Kadınların İran İslam Cumhuriyeti’nde toplumun en önemli parçası olduğunu” söyledi.

“Türkiye’nin güvenliğini İran’ın güvenliği olarak görüyoruz” diyen Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyetinin, Afganistan’daki geçici hükümet ile görüşmelerine devam ettiğini ve Tahran’ın geçici hükümeti tanımadığı söyledi.

Abdullahiyan, ABD yaptırımların ilişkilere etkisinin sorulması üzerine, “İran-Türkiye ilişkileri kardeşliğe ve komşuluğa dayanıyor. Tek taraflı yaptırımlar buna etki etmez” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL