Genel

Soylu, Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısını açıkladı

Soylu, Türk vatandaşı olan Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 yılı sonuna itibarıyla Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısını açıkladı. Bakan Soylu’nun paylaştığı verilere göre; 2021 yılı sonuna kadar toplam istisnai olarak 84 bin 152’si çocuk olmak üzere 193 bin 293 Suriyeli Türk vatandaşı oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Medya Temsilcileriyle Göç Toplantısı’nda 2021 yılı sonuna itibarıyla Türk vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısını açıkladı. Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

2021 yılı sonuna kadar toplam istisnai olarak 84 bin 152’si çocuk olmak üzere 193 bin 293 Suriyeli Türk vatandaşı oldu.

Son beş yılda Batı’ya gidenlerin sayısının 620 bin. Suriye’ye gönüllü geri dönüşler hariç Türkiye’nin Afganistan başta olmak üzere Pakistan ve Afrika’ya geri gönderdiği kişi sayısı da 306 bin 138 oldu.

2 milyon potansiyel göç İran sınırında Afgan var, 3,9 milyon İdlib’de, 1,2 milyon Cerablus-Azez-Mare-El Bab-Çobanbey bölgesinde, 550-600 bin Afrin’de, 350 bin de Tel Abyad ve Resulayn’da var… Yani 8 milyonun üzerinde hemen harekete geçmeye hazır göç kütlesi var. Herhangi bir saldırıda, teşvikte, tehditte veya bulabildikleri bir fırsatta.

Bizim Afganistan’da yoksulluk çeken vatandaşlara sahip çıkmamız lazım. Zorlu bir kış, kötü bir sorunlar yumağıyla karşı karşıya Afgan halkı. Buradan da ciddi bir insani yardım başlattık. Ardından birinci yardım treni gitti. Yaklaşık 800 tonluk. İkinci tren gitti. Şimdi üçüncü trende hazır. Üç dört güne kadar o da gönderilecek. Dördüncü tren de hazır. Bu trenler sürekli olarak Afganistan’a gidiyor.

2019’da Türk vatandaşının suça karışma oranı yüzde 1.9, Suriye vatandaşlarının yüzde 1. Yine 2020’de de oranlar Türk vatandaşlarında 1.9, Suriye vatandaşlarının yüzde 1 ve 2021’de oranlar 2.1 Türk vatandaşıyken, 1.3 Suriyelidir. Bu yıl hırsızlık azaldı ama bilişim sistemleri üzerinden dolandırıcılık arttı. Normal cinayet ve kadın cinayetleri de öyle. 2021 yılında kadın cinayetleri, 360 adet işlenmiş.

Sivil Toplum Örgütleri konusunda istihbarattan rapor geliyor, içerisindeki adamların önemli bölümü casus. Avrupa Birliği Büyükelçisi bir heyet ile beraber geldi. Raporu koydum önüne “Senin ülkende bu olsa ne olur” dedim. “Ben hepsini kapatıyorum” dedi. “Vizelerini ortadan kaldırıyorum, çalışma haklarını ellerinden alıyorum” dedi.

Dedik ki bizim sizin yardımınızı reddetme gibi bir durumumuz söz konusu değil. Yardım edin, eğer insanlık yapmak istiyorsanız. Ama eğer siz bunu bir ajanlık faaliyeti olarak değerlendiriyorsanız, bizim bu ülkede buna müsaade etmemiz mümkün değildir. Onun için sivil toplum örgütleri konusunda da yani onların yardım ettiği hem orada hem burada.

Adam şimdi PYD ile PKK ile temas halinde. Bize gönderdiği sivil toplum örgütüyle bizden destek almak istediği biz ona müsaade edemeyiz. Sadece sınırı ve sınır ötesini söylemiyorum. İçeride de bir takım sivil toplum örgütleri var. Bunlarla da birtakım şeyler sarkıtmaya çalışıyorlar. Biz yakaladığımız sürece değerlendiriyor ve bunun gereğini yerine getiriyoruz. Türkiye genelinde bir müddettir, 81 ilde kaçak göçmen operasyonları yapmaya başladık.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL