Genel

Sevenleri Metin’i unutmadı

Sevenleri Metin’i unutmadı

Dostları Metin Türkyılmaz’ı unutmadı

Ajans Bizim’in kurucularından, Gazeteci Metin Türkyılmaz, aramızdan ayrılışının birinci yılında sevenleri tarafından anıldı. 

Karşıyaka Kabristan’ındaki mezarı başında toplanan yakınları ve dostları, Metin Türkyılmaz ile yaşadıkları anılarını paylaştılar. Metin Türkyılmaz’ın düşleri, gazeteciliğe olan tutkusu, kendini aşma çabası, insani değerlere tavizsiz sahip çıkışı dile getirildi. 

Metin Türkyılmaz’ın kabri, gelemeyenler adına da bırakılan, çiçeklerle süslendi. 

Başucunda yazan söz özetliyordu duyguları: “Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil…”

Metin Türkyılmaz kimdir?

Babasının öğretmenliği dolayısıyla 1966 yılında Rize’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdi. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi. 1987 yılında okulu bitirdikten sonra 1990 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandı

Metin Türkyılmaz, basının muhabirlik, editörlük, yöneticilik, danışmanlık dahil hemen her alanında 30 yılı aşkın mesleki deneyime sahip ve ekonomi alanında uzman bir gazeteciydi. 

Türkyılmaz, gazeteciliğe 1990 yılında Anadolu Ajansı’nda (AA) başladı. Bu kurumda İstanbul ve Ankara’da muhabirlik ve editörlük yaptı. AA Ekonomi Haberleri biriminde 1995-2008 döneminde müdür yardımcılığı, 2008-2012 döneminde müdürlük görevlerinde bulundu.

Sürekli basın kartı sahibi Türkyılmaz, gazeteciliğin yanı sıra basın meslek örgütlerinde ve kamusal etkinliklerde çeşitli sorumluluklar aldı. 1996 sonrasında, Ekonomi Muhabirleri Derneği ve Türkiye Gazeteciler Sendikası yönetiminde görev üstlendi. 

2012 yılında AA’dan ayrıldıktan sonra Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nde görev yapan Türkyılmaz, basın danışmanı kimliğiyle ajans haberciliğinin abone ayağındaki süreçleri yönetti. 

Hep mesleki deneyimlerine yenilerini katma çabası içinde olan Türkyılmaz, Dünya Gazetesi’nde serbest gazeteci kimliğiyle ”mevzuat muhabirliği” yaptı. 

Metin Türkyılmaz, serbest gazetecileri bir araya getirmeye yönelik uzun soluklu bir proje olan Ajans Bizim’in kurucu ortaklarından birisiydi.  

Metin Türkyılmaz, koronavirüs tedavisi sürecinde, 9 Nisan 2021 tarihinde yaşama veda etti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL