Gündem

Servetin göç haritası değişiyor

Servetin göç haritası değişiyor

Milyonerlerin göç haritası değişiyor

Güncel bir rapora göre servet çıkışında Çin ilk sırada yer alıyor ve onu İngiltere izliyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ise dünyanın servet mıknatısı olmaya devam ediyor.

Oturum ve vatandaşlık programları danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Henley & Partners, 2024 Özel Servet Göçü Raporunu yayınladı. Rapor, dünyada yatırım göçünün rotalarına ve cazibe merkezi haline gelen ülkelere dair çarpıcı veriler ortaya koyuyor.  

Rapora göre servet çıkışında ilk sırada Çin yer alıyor. Çin’in ardından ikinci sırada sırada bulunan İngiltere, 2024’te 9 bin 500 milyoner ile servet kaybında rekor kırdı. Bir önceki yıl 4 bin 200 kişinin terk ettiği ülkede yıl sonuna kadar servet kaçışının iki kat artması bekleniyor. 

Diğer taraftan, İngiltere ve Avrupa’dan gelen yoğun akımların da etkisiyle yıl sonuna kadar BAE’ye yerleşecek olan 6.700 varlıklı göçmenle birlikte küçük körfez ülkesi, son üç yıldır dünyanın önde gelen servet mıknatısı konumunda. 

İlgi çeken bir diğer bulguysa uzun yıllardır en çok servet girişi alan ülkeler listesinde ilk 10’da yer alan İsrail’in ilk kez listenin dışında kalması oldu.

Henley 2024 Özel Servet Göçü Raporu Çin’in son yıllardaki servet kaybı trendini sürdürerek net 15 bin 200 milyoner daha kaybıyla bu alandaki lider konumunu sürdüreceğini ortaya koyuyor. Hindistan’ın ise 4 bin 300 milyoner kaybıyla 2023’teki 5 bin 100 kişilik kayba kıyasla servet çıkışını azalttığı ve milyoner kaybı liginde İngiltere’nin ardından üçüncü sıraya indiği görülüyor. 

2023’te 800 milyonerin başka ülkelere göç ettiği Güney Kore’de bu sayının 2024’te bin 200’e ulaşacağı öngörülüyor. 2022’de 8 bin 500; 2023’te ise 2 bin 800 milyoner kaybeden Rusya’nın ise Ukrayna Savaşı etkisiyle bu yıl yalnızca bin kişilik bir göç vermesi bekleniyor. Milyoner taşınmasında rekor yılı 

Şirketin Türkiye Direktörü Burak Demirel, 2024’ün küresel servet göçünde bir dönüm noktası olacağının ifade ederek, bu sene dünya çapında 128 bin milyonerin taşınmasını beklediğini ve 2023 yılında kırılan 120 bin kişilik rekorun kırılacağını öngördüğünü söyledi. Dünya jeopolitik gerilimler, ekonomik belirsizlik ve sosyal kargaşalarla boğuşurken, milyonerlerin rekor sayıda göç verdiğini anlatan Demirel, “Büyük servet göçlerini küresel ekonomi açısından önemli etkiler olarak değerlendirmek gerek. Bu göstergeler, güç ve zenginlikte küresel boyutta büyük değişimlere işaret eder. Göç eden varlıklı insanların servetleri ve gittikleri ülkede gerçekleştirdikleri yatırım, istihdam gibi katkılar orta ve uzun vadede her iki ülkenin ekonomik geleceği açısından kayda değer bir etkiye sahiptir” dedi.  BAE en fazla servet çeken ülke 

Sıfır gelir vergisi, altın vizesi, lüks yaşam tarzı ve stratejik konumuyla BAE, göç eden milyonerler için dünyanın en popüler ülkesi haline geldi ve sadece bu yıl 6 bin 700 kişilik rekor bir net girişe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 

BAE’ye Hindistan, Orta Doğu, Rusya ve Afrika’dan gelen sürekli göçlerin yanı sıra İngiltere ve Avrupa’dan da yoğun bir göç dalgası olması bekleniyor. Ülkenin 2024 yılında net 3 bin 800 milyoner göçü alarak bu alandaki en yakın rakibi ABD’den iki kat daha fazla yatırım çekeceği öngörülüyor. Bu hızlı gelişmenin temelinde BAE’nin varlıklılara servetlerini korumak ve geliştirmek için yenilikçi çözümler sunan bir mevzuat çerçevesi oluşturması gösteriliyor.

Raporda ayrıca 3 bin 500 net girişle bu yıl üçüncü sıraya yerleşen Singapur, 3 bin 200 net girişle dördüncü sırada bulunan Kanada ve net 2 bin 500 girişle beşinci sırada yer alan Avustralya servet göçünde diğer popüler ülkeler olarak dikkat çekiyor. 

Servet göçünde Avrupa’nın gözde ülkelerinden İtalya’nın 2 bin 200, İsviçre’nin bin 500, Yunanistan’ın bin 200, Portekiz’in ise 800 yeni milyonere ev sahibi olması bekleniyor. Salgın sonrasında hız kazanan Çinli milyonerlerin Tokyo’ya taşınma trendinin süren etkisiyle Japonya’nın da 400 yeni varlıklı göçmeni ağırlayacağı öngörülüyor. Ülkelere döviz ve istihdam da getiriyorlar

Servet ve yetenek göçünün bu hedef ülkelere sağladığı faydaların oldukça önemli ve geniş kapsamlı olduğunu belirten Burak Demirel, “Göç eden milyonerler bir ülkeye taşındıklarında çoğunlukla nakit varlıklarını da götürüyorlar. Bu da ülkeye döviz gelirleri bağlamında hayati bir kaynak sağlıyor. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 20’si yeni iş kurabilecek ve dolayısıyla yeni ülkelerinde yerel istihdam yaratabilecek girişimciler ve şirket kurucularından oluşuyor. Centi-milyonerler ve milyarderler için bu oran yüzde 60’ın da üzerinde” dedi. İsrail ilk kez liste dışı kaldı

Rapor, ayrıca uzun yıllardır milyonerlerin göç ettiği ilk 10 ülke arasında yer alan İsrail’in bu yıl ilk kez listenin dışında kaldığını da ortaya koyuyor. 

Bunun sismik bir değişim olduğunu belirten Burak Demirel, “Bu gözle görülür değişim, çatışmaların bir ülkenin dünyanın varlıklı ve küresel olarak hareketli kesimleri için cazibesini ne kadar hızlı bir şekilde ortadan kaldırabileceğini gösteriyor. Devam eden savaş İsrail’in güvenli liman imajını sarsmakla kalmadı, aynı zamanda ekonomik başarısını da tehdit eder hale geldi” diye konuştu.  İngiltere Brexit sonrası gözden düştü

Raporun küresel boyuttaki bulgularını değerlendiren Burak Demirel şunları kaydetti:

“İngiltere ve özellikle Londra, geleneksel olarak milyonerlerin göç ettiği dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak görülmüş ve 1950’lerden 2000’lerin başına kadar Avrupa anakarasından, Afrika’dan, Asya’dan ve Orta Doğu’dan çok sayıda varlıklı aileyi sürekli kendine çekmiş bir ülke. Bu trend on yıl kadar önce tersine dönmeye başladı. Brexit sonrası 2017’den 2023’e kadar olan altı yıllık dönemde İngiltere’nin toplam 16 bin 500 milyonerini göç nedeniyle kaybetti. Yalnızca bu yıl için beklenen 9 bin 500 milyonerlik net çıkış ile 2024 yılına ilişkin tahminler bu trendin gelişerek süreceğini gösteriyor. Milyonerler için dünya en iyi 15 ülkesinin yer aldığı W15 sıralamasına göre İngiltere’deki milyonerlerin sayısı son on yılda yüzde 8 azalırken, diğer ülkelerde artış gösterdi. 

Almanya’da milyoner nüfusu son 10 yılda yüzde 15, Fransa’da yüzde 14 artarken, bu oran Avustralya’da yüzde 35, Kanada’da yüzde 29 ve ABD’de yüzde 62 olarak gerçekleşti. Milyonerleri göç eden ülkeler sıralamasında Çin, Birleşik Krallık, Hindistan, Güney Kore ve Rusya’nın ardından, 800 milyoner göçünün beklendiği Brezilya geliyor. Güney Afrika’nın 600, Tayvan’ın 400, Vietnam ve Nijerya’nın ise 300’er milyonerine veda etmesi bekleniyor.”  Yatırım göçünü de tetikliyor

Milyoner göçündeki artış, yatırım göçünde de buna paralel bir büyümeyi tetikliyor. Henley & Partners, geçtiğimiz 12 ay boyunca yaklaşık 200 farklı ülkeden yatırım yoluyla oturum ve vatandaşlık programları hakkında yüksek  düzeyde talep almış. En fazla talep eden ilk iki ulus Amerikalılar ve Hintliler olurken, İngilizler, Filipinler ve Güney Afrikalılar son beş yıldır olduğu gibi bu yıl da ilk 10’da yer alıyor. 

Şirket müşterileri tarafından en çok talep edilen yatırım yoluyla oturum programlarına bakıldığında Portekiz Altın İkamet İzni Programı, gayrimenkule bağlı yatırım seçeneğinin sona ermesine rağmen Yunanistan Altın Vize Programı ve İspanya Yatırım Yoluyla Oturum Programı 2024 yılında da popüler seçenekler olarak öne çıkıyor. 

Diğer taraftan Malta da en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin ekonomik kalkınmaya katkı sunan yabancılar ve ailelerine sunduğu vatandaşlığa kabul olanağı ve Doğrudan Yatırım Yoluyla İstisnai Hizmetler için Vatandaşlığa Kabul Programı yoğun talep görüyor. 

Karayipler’de ise Antigua ve Barbuda Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı ve Grenada Yatırım Yoluyla Vatandaşlık Programı varlıklı kişileri ve ailelerini cezbetmeye devam ediyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL