Genel

Seçim süreci başladı

Seçim süreci başladı

Erdoğan’dan seçimleri yenileme kararı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasanın verdiği yetkiye dayanarak seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesine karar verdiğini açıkladı. 

Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında seçimlerin yenilenmesine ilişkin kararı imzaladı. Erdoğan, “Biraz önce Anayasamızın 116. maddesinin verdiği yetkiyle 18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve milletekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum” dedi. 

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun iki aylık seçim takvimini başlatacağını belirten Erdoğan, seçimlerin öne alınmasının nedenlerini 18 Haziran’da üniversite sınavı yapılacak olması, hac dönemine rastlaması ve okulların tatil sürecinin başlaması olarak açıkladı. 

Erdoğan, 11 ildeki depremden 14 milyon vatandaşın etkilendiğini belirterek, “Depremde 47 binin üzerinde insanımız vefat ederken 115 binden fazla insanımız da yaralı olarak kurtarıldı” dedi. 

Devletin tüm imkanlarıyla depremzedelerin yanında olduğunu ve felaket gününden itibaren sadece depremle uğraşıldığını anlatan Erdoğan, arama kurtarma faaliyetlerinin tamamlandığı yerlerde yeni konutların inşası çalışmalarına başlandığını söyledi.

Erdoğan, şöyle konuştu: 

“Türkiye’nin ne vakit kaybına ne dikkat dağınıklığına ne de enerjisini gereksiz yere harcamaya tahammülü vardır. Depremzedelerin yaralarını sarmak, felaketin tüm izlerini silmek, şehirlerimizi yeniden inşa etmek, üretimi ve istihdamı tekrar yükseltmek için ülkemizin seçim gündemini bir an önce geride bırakması şarttır. 

Bu anlayışla ve anayasanın bize verdiği yetkiyle, daha önce açıkladığımız, seçimleri 14 Mayıs tarihinde yenileme kararımızı uygulamaya geçiriyoruz. 

Biraz önce imzaladığımız kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini hazırlayıp ilan edecektir.  Ve bugün mükerrer sayıda yayınlanması da muhakkak olacaktır. Bu vesileyle olayın ne kadar hızla devam ettiğini özellikle hatırlatmak istiyorum. 

Seçim sürecinde bizim gündemimiz yine depremzede vatandaşlarımızın yaralarının sarılması ile bu felaketin ülkemize verdiği ekonomik ve sosyal zararların telafisi çalışmalarından oluşacaktır.”

Erdoğan, seçim çalışmalarında müzikli propaganda yöntemi uygulamayacaklarını kaydetti. 

AK Parti’den aday olacaklardan AFAD’a bağışta bulunmalarının da isteneceğini anlatan Erdoğan, “Partimize adaylık başvurusu yapacak herkes ilgili birimimizce belirlenecek asgari rakam tutarını AFAD’ın deprem yardım hesaplarına yardım olarak yatıracaktır” dedi. Erdoğan, bu kararın diğer partilere de örnek olması gerektiğini söyledi. 

Resmi Gazete’de yayımlandı

Seçimlerin yenilenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararda, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın 116’ıncı maddesi uyarınca Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verilmiştir” deniliyor. 

116. madde

Anayasa’nın “Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin yenilenmesi” başlıklı 116. maddesi şöyle:

“MADDE 116- Türkiye Büyük Millet Meclisi, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğuyla seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Bu halde Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır. 

Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesine karar vermesi halinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi ile Cumhurbaşkanlığı seçimi birlikte yapılır. 

Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde, Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir. Seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verilen Meclisin ve Cumhurbaşkanının yetki ve görevleri, yeni Meclisin ve Cumhurbaşkanının göreve başlamasına kadar devam eder. 

Bu şekilde seçilen Meclis ve Cumhurbaşkanının görev süreleri de beş yıldır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL