Genel

Seçim süreci 11 Mart’ta başlıyor

Seçim süreci 11 Mart’ta başlıyor

Erdoğan: “10 Mart’ta seçim sürecini başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “10 Mart Cuma günü Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz” dedi. 

Erdoğan, Kabine toplantısından sonra yaptığı açıklamada, kendilerin tek gündeminin depremin yaralarının sarılması olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Seçim süreci, beraberinde getirdiği yıpratıcı gerilimler ve gündemi uzun süre kilitlemesi sebebiyle ister istemez bu çabaları gölgeleme riski taşır. 

Türkiye’nin ihtiyacı deprem bölgesindeki yaraları saracak ve ülkenin tüm kayıplarını hızla tedavi edecek bir odaklanmadır. Bunun için de gündem sapmasına yol açacak seçim sürecinin bir an önce geride bırakılması ülkenin seçim gerilimi ve tartışmalarından hızla çıkması şarttır. 

Seçimlerin daha önce açıkladığımız 14 Mayıs tarihinde yapılmasının bize bu imkanı sağlayacağına inanıyorum. Bizim seçim sürecindeki gündemimiz yine deprem olacaktır, yine depremin yol açtığı maddi ve manevi kayıpların telafisi olacaktır. ülkemizin bir bölümü yıkılmış, on milyon insanımız evinden, işinden huzurundan olmuşken siyasi çekişmelerle polemiklerle kavgalarla örülü bir seçim kampanyası yapmayı içimize sindiremiyoruz.”

“Seçim sürecini başlatıyoruz”

Erdoğan, depremin ilk gününden itibaren siyasi tartışmaya girmediklerini ve not ettiklerini söyledi. Erdoğan, “İnsanımız can derdindeyken mal bölüşümü derdine düşenleri de kısacası duyduğumuz gördüğümüz her şeyi not ettik. Depremzedelerin yaralarını sarıp yüzlerini güldürünceye kadar bu notları tutmayı sürdüreceğiz. Ülkemiz normal gündemine döndükten sonra herkesi hak ettiği cevabı verecek, herkesi hak ettiği muameleye tabi tutacağız” dedi. 

 Erdoğan, şunları söyledi:

“10 Mart Cuma günü Anayasanın bize verdiği yetkiye dayanarak alacağımız kararının ertesi gün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla süreci başlatıyoruz. Tabi bu kararın yayımlandığı 11 Mart itibarıyla seçim takvimiyle ilgili hususlar Yüksek Seçim Kurulu’nun yetki alanına girmektedir. 

Bu süreçte başka ile taşınan, başka ildeki yurt, misafirhane gibi yerlerde konaklayan, çocuğunun kaydını başka ile alan, sağlık nedeniyle başka ile giden, seçmen kütüğünü yaşadığı yere nakleden  velhasılı hangi sebeple olursa olsun 6 Şubat felaketinden sonra ikametgahını veya seçmen kaydını değiştiren depremzedelerimizin kendilerine sağlanan hak ve imkanlardan mahrum kalmamalarını sağlayacak bir cumhurbaşkanlığı kararnamesini de yayınlıyoruz.” 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL