Sağlık

Sarı Nokta Hastalığında Umut Veren Tedavi Yöntemi 

Sarı Nokta Hastalığında Umut Veren Tedavi Yöntemi 

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Safiye Yılmaz, tıp alanında yeni geliştirilen cihazın Kuru Tip Sarı Nokta hastalığında görme artışı sağladığını söyledi. Üç ayrı dalga boyunun kullanıldığı Işık Tedavisi ile hastalarda yüzde 30-40 düzeyinde görme artışı sağlandığını açıkladı. 

“Kuru” ve “Yaş” olarak iki şekilde sınıflandırılan Sarı Nokta Hastalığının tedavisinde umut veren gelişmeler yaşanıyor. Çeşitli dalga boylarında ışık kullanıp, retina hücre ölümünü yavaşlatan ve enflamasyonu önleyen yeni tedavi yöntemi, İzmir Özel Ata Sağlık Hastanesinde de uygulanmaya başladı. Tedaviyi Kuru Tip Sarı Nokta hastalarında uygulayıp başarılı sonuçlar aldığını ifade eden Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr. Safiye Yılmaz, tedavi yöntemini ve sonuçları hakkında bilgi verdi. 

Seanslar halinde uygulanan tedavinin gözde gençleşme başlatarak görme artışı sağladığını ifade eden Dr. Yılmaz, “Gözdeki görme aktivitesi sırasında bir takım birikintiler oluşuyor. Göz bunu kendi kendine temizliyor. Ancak yaş ilerleyince bu mekanizma bozuluyor.  Bu birikintiler gözde birikmeye başlıyor. Bu aşama Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığının ilk aşaması olarak kabul ediliyor. Gözdeki birikintiler zamanla gözün o bölgesinin beslenmesi bozuluyor. Bu alanda yeni damarlar ortaya çıkıyor ama bu yeni damarlar çok kırılgan ve kanamaya meyilli, sağlıklı damarlar değil. Bu alan çok kırılgan bir bölge halini alıyor. Kan basıncının azıcık bir artışında bile gözün içi kan doluyor. Kuru Tip Sarı Nokta hastalığında hastalara sadece vitamin tedavisi uygulanıyordu. Avrupa’da kullanılmaya başlanılan ve ülkemize yeni gelen tedavi yöntemi kuru tip Sarı Nokta hastaları için yeni bir tedavi seçeneği oluşturdu” dedi.  9 Seans Yapılıyor 

Çeşitli dalga boylarında göze verilen ışığın antioksidan görevi gören bir takım enzimleri tetiklediğini ifade eden Dr. Yılmaz, “Cihaz ile göze üç farklı dalga boyunda ışık veriliyor. Ölmek üzere olan hücreler canlandırılıyor. Bu sayede hastalarda görme artışı sağlanıyor. Örneğin yüzde 40 oranında gören bir hasta, tedavinin ardından yüzde 60-70 oranında görmeye başlıyor. Cihazın hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Avrupa’da CE onayını alan cihaz şimdi Amerika’da FDA onayını almak üzere. Üç hafta süren tedavi boyunca haftada üç gün olmak üzere 9 seans yapılıyor” diye konuştu.  Yeni Tedavi Gözdeki Yaşlanma Sürecini Geciktiriyor

Yeni tedavinin gözdeki yaşlanma sürecini geciktirdiğini anlatan Dr. Yılmaz, “Tedavi sayesinde gözdeki gençleşme süreci aktive ediliyor. Tedavinin ardından yaptığımız objektif testlerde hücrenin olmadığı alanların hücre ile dolduğunu tespit ettik. Işık tedavisinin hücre yenilenmesinde gerçekten etkisi olduğunu gördük. Işık tedavisinde bir seans 5 dakika sürüyor. Tedavi hastaların gözlerindeki kanlanma sürecini de yavaşlatıyor. Şu an yurt dışında cihazı yaş tip Sarı Nokta Hastalığında deneyen klinikler var” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL