Genel

Sağlıkta Performans Sistemi Kalktı Ödül ve Teşvik Modeline Geçildi 

Sağlıkta Performans Sistemi Kalktı Ödül ve Teşvik Modeline Geçildi 

Sağlıkta Performans Sistemi Kalktı Ödül ve Teşvik Modeline Geçildi  “Performansa göre ek ödeme” Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Ödül ve teşvik esaslı bir modele geçildiğini açıkmayan Bakan Koca, “Yeni bir modele geçiyoruz. Biz buna Beyaz Reform diyoruz. Bazı konuları 15 Ağustos’tan sonra anlatacağız. 

Sağlık sistemine eski Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ döneminde getirilen Performansa dayalı ek ödeme sistemi kaldırıldı. Resmi Gazetede yayınlanan yeni yönetmelik ile yeni bir döneme geçildiğini anlatan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yeni dönemi Beyaz Reform olarak nitelendirdi. Bakan Koca, sosyal medya hesabından yeni dönemi. şöyle anlattı.

Ek Ödeme Maaşa Eklendi

Üniversitelerde olanlar dahil bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemeleri merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendi. 

Eğitim kliniği başarısına göre asistanlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Mesai sonrası görev yapan asistan hekimler ve hekim dışı personel ek ödemeden yararlanacak. 

Taban ödemesi memur maaşı artışına göre düzenli artacak, mahsup edilmeyecek. Böylece sağlık çalışanlarının aşlığı, memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödemesinden oluşacak.  Döner Sermaye Ödemesi

Döner sermayede Taban Ödemesi ile yeni bir sabit ödeme oluşturuldu. 15 Ağustostan itibaren ödenecek olan taban ödemesi, Eylül itibariyle maaşla birlikte bordroda yer alacak. Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek. 

Mahsuplaşma Kaldırıldı

Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşıığı olacak. Bir tek girişilm bile, sağlık çalışanlarının teşvik ödemesine yansıyacak. 

Döner sermaye ek ödemelerinde ülke genelindeki dengesizlik giderilip, adil paylaşım sağlanacak. Hastanelerin teşvik ödemelerinde tahakkuk, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile kurum hedeflerine ulaşma gibi hususlar etkili olacak.  Poliklinikte Teşvik Ağırlığı Artırılacak

Poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığı artırılacak. Çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin el edilme maliyeti dikkate alınacak.  Özellikli hizmetler teşvik edilmeye devam edilecek. Mesai sonrası çalışma, günlük iş yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek.  Normal doğumu teşvik amacıyla kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvik uygulanacak. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL