Sağlık

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Kalitesine Dikkat Edin!

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Kalitesine Dikkat Edin!

Sağlıklı Yaşam İçin Uyku Kalitesine Dikkat Edin! Sağlıklı yaşam için kaliteli bir uykunun çok önemli olduğunu belirten Bodrum Amerikan Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, u ykunun hormon düzeyleri, duygu durumu ve kiloyu etkilediğini söyledi.

Uyku bozukluklarına sık olarak rastlandığını dile getiren Doç. Dr. Yılmaz, , e n sık görülenlerinin uyku apne sendromu, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu ve parasomniler olduğunu ifade etti.

“Salgından Kapanan Okul Yok”

Uyku Apne Sendromu hakkında bilgi veren  Doç. Dr. Yılmaz, “ Horlama uyku apnenin belirtisi olabilir. Uykuda solunum problemi olan hastaların horlamaları kesintiye uğrar ve apneden sonra hasta gürültülü bir şekilde tekrar horlamaya başlar. Uykuda solunum bozuklukları nedeniyle uyku parçalanır ve dinlendirici bir uyku olmaz. Gece boyunca defalarca olan bu durum nedeniyle sabah yorgun uyanma ve gün içi uyku hali görülür. Uyku apne tedavi edilmezse, kalp krizi, inme, ritim bozukluğu, iş ve araba kazaları, unutkanlık, dikkat ve konsantrasyon bozukluğuna sebep olmaktadır. Hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların kontrolünde güçlük yaşanır” dedi Sigara Kullanımı Ve Obezite, Hastalığı Tetikliyor

Sigara kullanımı ve obezitenin de uyku apne sendromuna neden olduğu bilgisini veren  Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, şöyle devam etti:  En sık “tıkayıcı tip”te uyku apne sendromuna rastlanmaktadır. Uyku apne sendromuna daha çok 40 yaşından sonra rastlansa da, çocuk ve genç erişkinlerde de görülebilir. 65 yaş üzerindeki her 10 kişiden birinde uyku apne olduğu düşünülmektedir. Ailede uyku apne sendromu varsa, erkekseniz ve kilonuz fazlaysa, riskiniz artmış demektir. Obezitenin “tıkayıcı tip”te uyku apne sendromuyla ilişkisi net olarak ortaya konulmuştur. Yağ birikimiyle solunum yolları daralmaktadır. Ayrıca, uyku apne de hormonal değişikliklere sebep olarak kilo almanıza neden olur. Kilo vermek uyku apne ve horlamanın azalmasını sağlar. Bu konuda diyetisyenden yardım almanız faydalı olacaktır.

Alkol, hava yolundaki kasların gevşemesine sebep olarak uyku apnenin artmasına neden olur. Ayrıca, uyku kalitesini de bozmaktadır. Sigara içenlerde uyku apne sendromuna 2 katı sıklıkta rastlanmaktadır. Sigarayı bırakmanız önerilir” Tanı Ve Tedavi

Tanı ve tedavi süreçlerinin uzman hekim kontrolünde ilerlemesi gerektiğini kaydeden  Doç. Dr. Melek Kandemir Yılmaz, “U yku apnesi başta olmak üzere, uyku bozukluklarının tanısında “polisomnografi” adı verilen uyku tetkiki yapılır. Bunun için hastanın tüm gece uyku laboratuvarında kalması gerekir. Hastaya bağlanan çeşitli kayıt elektrotlarıyla horlama, solunum olayları, kalp ritmi, kandaki oksijen seviyesi, bacak hareketleri gibi birçok parametre kaydedilir. Bu çekim ertesi gün doktor tarafından değerlendirilerek size rapor olarak verilir. Uyku apnenin en etkili tedavisi, hava yollarına pozitif basınçlı hava vererek açık tutmaya yarayan CPAP cihazlarıdır. Nasıl bir cihaz kullanacağınız ve basıncının ne olacağı uyku laboratuvarında yapılan 2. gece çekiminden sonra doktorunuz tarafından belirlenir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL