Sağlık

Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı’na Talepte Bulundu!

Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı’na Talepte Bulundu!

Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı’na Danıştay kararı öncesi tayin atamaları yapılan personelin yerinde kalması talebinde bulundu.

Semih Durmuş imzasıyla Sağlık Bakanlığına yapılan başvuruda, sağlık çalışanları arasında iki farklı 4/B sözleşmeli türünün eşitlik ilkesine aykırı olduğu nedeniyle açılan davalarda, mahkemelerin yasal süreyi tamamlayanların kadroya geçişlerinin yapılması yönünde kararlar verdiği söylendi. Yapılan yazılı talepte, davayı açan personelin yer değişikliği hakkından da yararlandığına dikkat çekildi, ancak Danıştay’ın yerel mahkeme kararlarını bozduğu dile getirildi.

“Kaosa Sebebiyet Verecektir”

Yapılan başvuruda, “Özellikle mahkeme kararı ile kadrolu statüye geçenlerden tayin hakkından yararlanmış olanlar da tayinlerinin iptal edilerek eski görev yerine dönme endişesi taşımaktadırlar. Özellikle aile birliğinin yeniden sağlanması için önem arz eden tayin hakkını mahkeme kararı sonrası kullanmış olanlar, aile bütünlüğünü sağlama imkanına kavuşmuş ve bu duruma göre yeni düzenlerini kurmuşlardır. Olumlu mahkeme kararına bağlı statü değişikliği akabinde tayin hakkından yararlanan personelin, kararların bozulmasına bağlı olarak tayinlerinin de iptal edilerek eski görev yerlerine döndürülmeleri, toplu sözleşme hükmünün hayata geçmesi sonrası yeni bir kaosa sebebiyet verecektir. Bozulan ailevi düzenler, yeniden adaptasyon süreçleri, toplu sözleşme sonrası yeniden tayin süreci, yeniden harcırah ödemesi ve buna bağlı mali diğer yükler.
Tüm bu süreçlerin hem kamu kurum ve kuruluşlarını hem çalışanları yıpratmaması için, lehine yargı kararı sonrası tayin hakkından yararlanmış olanların, istinaftan kararları bozulsa da yeni görev yerlerinde kalmalarının sağlanması hususunda gereğinin yapılmasını talep ederiz.”denildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL