Genel

Rusya’da ‘silahlı isyan’

Wagner paralı asker grubunun patronu, ‘silahlı isyan’ başlattı ve Rusya’nın askeri liderliğini devireceğini açıkladı. (Foto: Telegram)

Rusya’da ‘silahlı isyan’

Rusya’nın Wagner paralı asker grubunun patronu, Kremlin’in kendisini “silahlı isyanla” suçlamasından saatler sonra, Rusya’nın askeri liderliğini devirmek için “sonuna kadar gideceğini” açıkladı. 

Yevgeny Prigozhin, Wagner savaşçılarının Ukrayna’dan Rusya’ya geçerek Rostov-on-Don şehrine girdiklerini ve adamlarının önlerine çıkan herkesi yok edeceğini söyledi.

Yerel vali vatandaşları sakin olmaya ve evlerinden çıkmamaya çağırdı.

Prigozhin güçlerinin “sivil bir konvoya ateş açan” bir Rus askeri helikopterini düşürdüğünü iddia etti. Olayın yaşandığı yeri bildirmedi, bu idda henüz doğrulanmadı.

Wagner Grubu, Ukrayna’da düzenli Rus ordusunun yanında savaşan paralı askerlerden oluşan özel bir ordu olarak oluşturuldu.

Son aylarda Prigozhin’in Rusya’nın askeri yönetimini sert bir dille eleştirmesiyle, savaşın nasıl yürütüldüğü konusunda aralarında gerilim giderek artıyor. Prigozhin’den füze saldırısı suçlaması

BBC’nin haberine göre, Wagner’in 62 yaşındaki lideri, orduyu birliklerine ölümcül bir füze saldırısı düzenlemekle suçladı ve onları cezalandırma sözü verdi. Ancak bu saldırıya ilişkin kanıt göstermedi. 

Yetkililer saldırıyı yalanladı ve “yasadışı eylemlerini” durdurmasını talep etti.

Prigozhin, Rusya’nın askeri liderliğindeki “kötülüğün” durdurulması gerektiğini söyledi ve “adalet için yürüme” sözü verdi.

Sosyal medya platformu Telegram’da yayınlanan sesli mesajında Prigozhin, şunları söyledi:

“[Ukrayna’daki savaşta] gençlerimizi ve on binlerce Rus askerini öldürenler cezalandırılacak” dedi.

“Sizden direnmemenizi rica ediyorum. Direnen herkes tehdit olarak kabul edilecek ve yok edilecektir. Bu, yolumuz üzerindeki tüm kontrol noktaları ve havacılık için de geçerli.

Başkanlık gücü, hükümet, polis ve Rus muhafızlar her zamanki gibi çalışacak. Bu bir askeri darbe değil, bir adalet yürüyüşüdür. Eylemlerimiz askerlere hiçbir şekilde müdahale etmemektedir.”

Sözcüsü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in durum hakkında 24 saat bilgi aldığını söyledi. Moskova’da güvenlik önlemler artırıldı

Rusya’nın devlete ait haber ajansı TASS, Cuma gecesi Moskova’da hükümet binaları ve ulaşım tesisleri de dahil olmak üzere önemli noktalarda güvenliğin arttırıldığını söyledi.

Rusya’nın Lipetsk bölgesi valisi de bölge sakinlerinden güneye seyahat etmemelerini istedi.

Lipetsk en yakın Ukrayna sınırının yaklaşık 280 km kuzeydoğusunda ve Rostov’un 500 km’den fazla kuzeyinde yer alıyor.

Telegram’da yazan Igor Artamonov, bölgedeki güvenlik önlemlerinin sıkılaştırıldığını ve özellikle kritik altyapı tesislerinin korunmasına odaklanıldığını söyledi. “Sırta saplanmış bıçak” 

Ukrayna Savunma Bakanlığı Cuma günü geç saatlerde attığı bir tweet’te basitçe “İzliyoruz” dedi.

Beyaz Saray durumu izlediğini ve ABD müttefiklerine danışacağını söyledi.

Prigozhin’in geçmişte liderliğini övdüğü Ukrayna’daki Rus güçlerinin başkan yardımcısı General Sergei Surovikin, Prigozhin’e “konvoyları durdurma ve üslerine geri gönderme” çağrısında bulundu.

Surovikin, bir video mesajında, “Biz aynı kandanız, biz savaşçıyız. Ülkemiz için zor olan bir zamanda düşmanın ekmeğine yağ sürmemelisiniz.”

Bir başka üst düzey komutan, Korgeneral Vladimir Alekseyev, Wagner şefinin eylemlerini “ülkenin ve başkanın sırtına saplanmış bir bıçak” olarak nitelendirdi.

Rus devlet medyası, Rusya’nın güvenlik servisi FSB’nin Prigozhin hakkında “silahlı isyan çağrısında bulunmak” ve Rusya’da silahlı iç çatışma başlatmaya teşebbüs etmek suçlamasıyla ceza davası açtığını bildirdi.

FSB’nin ayrıca Wagner savaşçılarını Prigozhin’in emirlerine itaat etmemeye ve kendisini yakalamak için adım atmaya çağırdığı bildirildi. Prigozhin’den Şoygu’ya suçlama

Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada Prigozhin’in sosyal medyada yaydığı Rusya’nın Wagner kamplarını vurduğuna dair haberlerin “doğru olmadığını ve bir bilgi provokasyonu olduğunu” söyledi.

Bu açıklama, Mayıs ayında Prigozhin’in askerlerinin cesetleriyle çevrili olarak durduğu ve Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun yanı sıra Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov’u kendilerine yeterli mühimmat sağlamadıkları için azarladığı bir video mesajının ardından geldi.

Prigozhin, Ukrayna’daki savaşın “Şoygu’nun Mareşal olabilmesi için” başlatıldığını öne sürdü ve “Savunma Bakanlığı halkı kandırmaya, cumhurbaşkanını kandırmaya ve Ukrayna tarafından çılgınca bir saldırganlık olduğu, Ukrayna’nın tüm NATO bloğuyla birlikte bize saldırmayı planladığı gibi bir hikaye anlatmaya çalışıyor” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL