Gündem

Riyad’da maç ‘Suudi krizi’ ile bitti

Riyad’daki Süper Kupa maçı, Suudilerin Atatürk fotoğrafına izin vermemesi yüzünden yaşanan krizle iptal edildi.

Riyad’da maç ‘Suudi krizi’ ile bitti

Riyad’daki Süper Kupa maçı ‘Suudi krizi’ ile bitti

Riyad’da oynanacak Süper Kupa futbol karşılaşması, Suudi yönetimin Atatürk fotoğrafına ve sözlerinin yazılı olduğu pankarta izin vermemesi yüzünden yaşanan krizle iptal edildi. 

Alınan bilgiye göre, maç öncesi yaşanan ilk kriz iki ülke ulusal marşlarının çalınma süresi konusunda yaşandı. Suudi yetkililer kendi marşlarının süresinin kısa olduğunu ifade ederek, bu konuda bazı isteklerde bulundular. Ancak görüşmeler sonunda bu sorun çözüldü. 

Suudi yetkililer, Galatasaray’ın yüzüncü yıl için hazırlanmış forması ve Fenerbahçe’nin Atatürk fotoğraflı fotoğraflarına itiraz ettiler. 

Suudi yetkililer ayrıca Galatasaray oyuncularının sahaya çıkarken taşıyacakları “Ne mutlu Türk’üm diyene” ve Fenerbahçeli oyuncuların taşıyacağı “Yurtta sulh, cihanda sulh” yazılı pankartlara da izin vermeyeceklerini bildirdiler. 

Her iki kulüp kulislerinden yansıyan haberlere göre, Suudi yetkililer karşı çıktıkları konuların kontrolü için soyunma odaları koridorlarında güvenli önlemi aldığı da ildirildi.  “Otoriteler kabul etmemişler”

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, yaptığı açıklamada, Gazze’de “korkunç şeyler yaşandığını” belirterek, şunları söyledi:

“İnşallah insanlık kazanır… Atamızın ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünü de hatırlatmak istiyorum. Biz bu pankartla çıkacaktık. ‘Peace at home, peace in the World’… Anladığım kadarıyla otoriteler bunu kabul etmemişler. Şu an konu tam netleşmedi konu… Önemli olan barışçıl bir dünya olsun, insancıl bir dünya olsun. İnsanlığın kazandığı bir dünya olsun.”  TFF açılış programını paylaştı

Bu arada, Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) yapılan açıklamada, maç öncesi İstiklal Marşı’nın da okunacağı bir programa yer verildi

Açıklamada, “Süper Kupa maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl kutlama etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz” denildi. DMM “iddialar doğru değil” 

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden (DMM) yapılan açıklamada ise şunlara yer verildi: 

“Bazı basın yayın organlarında yer alan ve sosyal medyada paylaşılan, ‘Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde oynanacak Türkiye Süper Kupa Final Maçında İstiklal Marşımız ve Türk Bayrağına izin verilmeyecek’ şeklindeki iddialar doğru değildir.

Süper Kupa Maçı öncesinde sahada Türk Bayrağı, her iki kulübün bayrakları ve Turkcell Süper Kupa bayrağı açılacaktır. Işık şovları ile açılış seremonisi ve şehitlerimiz için gerçekleştirilecek 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okunacaktır.” Maç “bazı aksaklıklar” nedeniyle iptal

Yaşanan krizi çözmek konusunda yapılan görüşmeler sonuç vermedi ve Suudi yöneticiler varılan karardan taviz vermediler. 

Bunun üzerine Galatasaray ve Fenerbahçe takımın da maça çıkmayı reddederek otelden ayrılmadı.  Suudi Arabistan basını  futbolcuların maç saatine kadar otelden ayrılmamaları üzeri karşılaşmanın iptaline karar verildiğini yazdı. 

Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe ve Galatasaray tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetimizin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun 100. Yılını yurtdışında da kutlamak amacıyla Türk Futbolunun marka değerine ve kulüplerimize katkı sağlayacak şekilde kulüplerimizle organize ettiğimiz, 29 Aralık 2023 Cuma günü saat 20.45’te oynanması planlanan 2023 Süper Kupa müsabakası organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle Kulüplerimizle birlikte aldığımız ortak karar neticesinde ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Ev sahibi ülkenin Futbol Federasyonu, ilgili kurum ve kuruluşlarına şu ana kadar Süper Kupa’nın organizasyonu için göstermiş oldukları çaba nedeniyle teşekkür ederiz. ” Karar 16 Kasım’da resmen açıklanmıştı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa’nın Suudi Arabistan’da oynanacağını duyurmuştu.

TFF, turnuvanın yeri ve zamanıyla ilgili olarak, “2022-2023 Sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası, 29 Aralık 2023 Cuma günü Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanacaktır. Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumu’nda yapılacak maç saat 20.45’te başlayacaktır” açıklamasını yapmıştı.  GS ve FB’den gelen tepki 

TFF’nin kararına Galatasaray ve Fenerbahçe cephesinden tepki gelmişti. Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu’nda maçın Türkiye’de oynanması önergesi oybirliği ile kabul edilmişti. 

Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu da kararı resmi siteden yayımlanan kararda, “Ülkemizi sporda ileri götürmek üzere yola çıkan Ali Sami Yen ve arkadaşlarının takipçileri olarak, 100 yılın kupasının, 100. yıl ‘Cumhuriyet Kupası’ olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz” denilmişti. 

Yüksek Divan Kurullarında alınan karara karşın ne Fenerbahçe ne de Galatasaray yönetimleri, maçın Türkiye’de oynanması için TFF’ye herhangi bir başvuruda bulundu.  “Karar Ağustos’ta alındı”

Anlaşmayı Ağustos ayında yaptıklarını söyleyen Büyükekşi ise “İki takımın da TFF’ye verdiği bir yetki var. ‘Size ek gelir kazandırmak istiyoruz, var mısınız yok musunuz?’ diye sorduk. Ali Koç da Dursun Özbek de ‘Varız’ dediler. Bunun üzerine teklif hazırlayan TFF, iki taraftan da vekalet aldı. İki kulüp, TFF’ye imza yetkisi verdi. O yüzden biz rahatız. ‘Bizden habersiz biz el kaldırmadık’ diyemezler. Ağustos ayından bu yana maçın nerede oynanacağı biliniyordu” demişti.  “En iyi teklifi Arabistan verdi”

Yapılan tekliflerden sonra şekillenmeye başlandığını kaydeden Büyükekşi, Suudi Arabistan’ın tercih edilmesinin nedenini şöyle açıklamıştı:

“Almanya, İngiltere, Arabistan ve Azerbaycan’dan ciddi teklifler vardı. Almanya ile İngiltere üzerinde çok durduk. Güvenlik sorunu nedeniyle iki ülkeyi elemek zorunda kaldık. Orada bir taşkınlık olup güvenliği sağlayamayacağımızı söyledik, diğer taraflar da bunu garanti edemedi. İki ülke, Azerbaycan ve Arabistan kaldı. İki ülkenin arasındaki en iyi teklifi Arabistan verdi. Değişim içindeler. Dünyanın gözü orada. Dünyanın en iyi oyuncularını transfer ettiler. 2034 Dünya Kupası için milli takım oluşturmak için tura çıktılar. Genç oyuncuları aileleriyle Arabistan’a getirip bir milli takım oluşturmak istiyorlar. Dünya Kupası’nı kazanmak için bir takım oluşturmak istiyorlar. Kendi vatandaşları yapabilecekleri oyuncuları bulup 2034’te yer almak isteyen bir Arabistan var. O anlamda çalışmaları olduğu için bize yapılan en iyi teklif bu.” 

Büyükekşi, kulüplerin Yüksek Divan Kurulu toplantılarında neden böyle bir karar alındığının sorulması üzerine, “Ben de anlamadım. İki takımın da çok büyük sıcak paraya ihtiyacı var” yanıtını vermişti. 

Maçın Suudi Arabistan’da oynanacak olmasına değişik çevrelerden de tepki gelmişti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL