Genel

Putin: Vatanımızı savunuyoruz, Nazizm’i un ufak edenlerin anısını koruyoruz

Putin: Vatanımızı savunuyoruz, Nazizm’i un ufak edenlerin anısını koruyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki Rus askerlerinin “anavatanlarını savunduğunu” ve Rusya’nın Nazizm’i un ufak edenlerin anısını koruduğunu söyledi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da, İkinci Dünya savaşında Sovyet ordusunun Nazi Almanya’sı karşısında kazandığı zaferin 77. yıldönümü nedeniyle askerî geçit töreni ve kutlamalar düzenleniyor.

Putin başkent Moskova’da Kızıl Meydan’da düzenlenen Zafer Günü kutlamalarında yaptığı konuşmada, Ukrayna’da düzenlenen “özel askeri operasyonun” gerekli olduğunu ve batı tarafından kışkırtıldığını savundu. 

BBC’nin haberine göre, Batının Rusya’yı dinlemediğini ve başka planları olduğunu belirten Putin, Batı “Kırım dahil topraklarımızı işgale hazırlanıyordu” dedi.

İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesini anmak için her yıl kutlanan Zafer Günü kutlamalarına Rusya’nın 28 kentinde 65 bin askerden oluşan merasim alayları ve 400’den fazla uçak katılıyor.

Geçen yıl Avrupa ülkeleri ve NATO ile Rusya arasında gerginlik yaşandığını belirten Putin, Rusya “Avrupa’yı adil bir uzlaşma bulmaya çağırdı, ama onlar bizi duymak istemedi” dedi ve Batı’nın o zamanlar Donbas’ta Rusya’yı cezalandırmak için bir operasyon hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

Putin, “Kiev’de nükleer silah alabileceklerini ve NATO’nun bize yakın topraklarda keşfe başladığını söylediler ve bu ülkemize ve sınırlarımıza karşı açık bir tehdit haline gelmişti. Her şey bize savaşın gerekli olduğunu söylüyordu” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’daki müdahalesinin “gerekli ve zamanında” olduğunu savunan Putin, müdahalenin bağımsız, egemen ve güçlü bir ülkenin “doğru kararı” olduğunu belirtti.

Nazizm’i un ufak edenlerin anısını koruyoruz

Rusya lideri, “Nazizm’i un ufak edenlerin anısını korumak bizim görevimizdir” dedi.

Nazi Almanya’sına karşı kazanılan zaferin yıldönümü nedeniyle Kızıl Meydan’da düzenlenen törende konuşan Putin, askerlerin Zafer Bayramı’nı tebrik etti ve “Vatanın korunması her zaman kutsal bir görevdir” diye ekledi.

“Rusya ordusu, Donbass’ta bizim insanlarımız için ve vatanımızın güvenliği için savaşıyor” diyen Putin İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sına karşı zafer elde eden nesille gurur duyduklarını belirtti.

Rusya’nın her zaman “bölünmez güvenliğin” savunucusu olduğunu kaydeden Putin, “Küresel savaş kabusunun bir daha yaşanmaması gerek” dedi.

Rusya Devlet Başkanı, NATO’nun Rusya’ya sınırı olan toprakları askerî olarak kendi bünyesine katmaya başladığını ve herkesin, Ukrayna’daki Neo-Nazilerle bir gün çatışılmasının kaçınılmaz olduğu uyarıları yaptığını söyledi.

Putin, NATO’nun genişlerken Rusya’nın pozisyonunu dinlemediğini, zira İttifak’ın başka planları olduğunu kaydetti.

Putin, ülkesinin Ukrayna’da sürdürdüğü askeri operasyona ilişkin olarak, Rusya’nın, saldırganlığa karşı önleyici yanıt verdiğini ve planlanan saldırganlığı böylelikle geri püskürttüğünü ekledi.

Rusya Devlet Başkanı, Moskova’daki 9 Mayıs geçidinde, Donbas’taki çatışma alanlarında görev yapmış askerlerin de yer aldığını kaydetti.

Geçit töreni

Kızıl Meydan’da binlerce üniformalı asker geçit töreni yaparken, son teknoloji ürünü olduğu belirtilen tank, obüs ve zırhlı araç, zafer kutlamalarında boy gösterdi.

Rus ordusunun T-14 Armata ana muharebe tankları, S-400 hava savunma füze sistemleri ve diğer birinci sınıf silahlar Kızıl Meydan’da sergilendi.

Ukrayna halkına zafer tebriği

Putin dün de, Ukrayna halkına gönderdiği Zafer Bayramı tebrik mesajında, “Bugün ortak görev, farklı ülkelerden insanlara bu kadar çok acı getiren Nazizm’in yeniden canlanmasına engel olmaktır. Savaş yıllarının olayları, ortak manevi değerler, kardeşlik ve dostluk gelenekleri hakkındaki gerçeği gelecek nesillere aktarmak ve korumak gerekiyor” dedi.

Zaferin 77. yılı kutlamalarının Rusya’nın Ukrayna operasyonunun bitiş tarihi olacağı öne sürülmüştü.

Ancak Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını bildirmiş ve “Operasyonu 9 Mayıs’a kadar değil Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirlediği hedeflere ulaşılınca sonlandıracağız” demişti.

Batı basınında çıkan Putin’in bugünkü konuşmasında Ukrayna’ya karşı resmen “savaş ilan edeceği” haberleri de doğrulanmadı.

9 Mayıs töreninde, İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Sovyet askerleri ve vatandaşları için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı ve sonra Rus millî marşı çalındı.

Törenlerden sonra “Ölümsüz Alay” yürüyüşü düzenleniyor. Bu yürüyüşe, İkinci Dünya Savaşında ölenlerin aileleri katılıyor ve savaşta hayatını kaybeden yakınlarının portrelerini taşıyor.





YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL