Putin meydan okudu

Putin meydan okudu: “Yıldırım hızıyla yanıt veririz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’da olanlara birilerinin dışarıdan müdahale etmesi halinde, bunu Rusya’ya yönelik bir tehdit kabul edeceklerini ve “yıldırım hızıyla yanıt vereceklerini” söyledi.

Putin, Ukrayna’da olanlara üçüncü bir tarafın müdahale etmesi halinde Rusya’nın buna yanıtının “yıldırım gibi ani ve şiddetli” olacağını belirtti. 

Putin, “Ukrayna’daki özel askeri operasyonun en başında söylediğim bir yeniden belirtmek istiyorum: Biri, olanlara dışarıdan müdahale etmeye karar verirse ve Rusya’ya karşı bizim için kabul edilemez stratejik bir tehdit oluşturursa, bilmelidir ki karşı saldırılara yanıtımız yıldırım gibi şiddetli ve hızlı olacaktır” dedi.

Tüm enstrümanlar 

Putin, şöyle devam etti:

“Bunun için gereksinim duyabileceğimiz tüm enstrümanlara sahibiz. Şu anda kimsenin sahip olmakla böbürlenemeyeceği bu enstrümanlar, bizim elimizde var. Biz ise onlarla övünmeyeceğiz. Gerekmesi halinde onları kullanacağız. Herkesin bunu bilmesini isterim”.

Rusya lideri, söz konusu silahların kullanılması konusunda gerekli olan tüm kararların alınacağını da sözlerine ekledi.

Rusya Parlamentosu Federal Meclisi Yasa Yapıcılar Konseyinde konuşan Putin, Ukrayna topraklarından Rusya’ya yönelebilecek tehdide göndermede bulunarak, şunları söyledi:

“Rusya askerleri, vatanımıza yönelik gerçek bir tehlikenin önünü kesti ve cesaretleri, kararlılıkları ve kahramanlıkları ile başkalarının senaryoları üstünden topraklarımızda çıkabilecek çok büyük bir çatışmayı önlediler”.

Putin, Donbas ve Ukrayna’da sürdürülen özel askeri operasyon için belirlenen “hedeflerin hepsinin mutlaka yerine getirileceğini” yineledi. Rusya lideri, bunu; Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri, Kırım ve Rusya’nın tamamının güvenliğini garanti altına almak için yapacaklarına dikkat çekti.

Putin, hasım ülkelerin yaptırımlar yoluyla Rusya’yı ekonomik olarak boğma planlarının suya düştüğünün altını çizdi.

Rusya’yı boğma planlar 

Rakiplerin uzun süredir Rusya’ya karşı ekonomik savaş yürüttüğünü ve adım adım, tüm bahaneleri kullanarak yeni yaptırımlar uyguladığını kaydeden Putin, bu adımların altında yatan Rusya’yı ekonomik olarak boğma planlarının suya düştüğünü belirtti.

Batılı ülkelerin 1990-2000’lerde Kuzey Kafkasya’da uluslararası teröristleri ve çeteleri teşvik ettiğini, Rusya’nın geçmişteki sorunlarını öne çıkardığını söyleyen Putin, bunu Rusya’daki ayrılıkçı eğilimleri kışkırtmak için yaptıklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı ayrıca, batı ülkelerinin Rusya’ya yönelik politikalarına atıfla şunları söyledi:

“Geçmişten beri Rusya’yı kontrol altına alma politikası izlemiş olan ve hâlâ bunun için uğraşan güçlerin, böylesi bağımsız ve büyük bir ülkeye ihtiyacı yok. Ülkemizin sadece var olmasını dahi kendilerine karşı bir tehdit olarak görüyorlar. Fakat bu düşünceleri gerçek olmaktan çok uzak. Zira asıl kendileri, dünyanın tamamı için tehlike oluşturuyor.”

Ukrayna’nın bu güçler tarafından Rusya ile doğrudan çarpışmaya itildiğini kaydeden Putin, “Kırım ve Donbas’a askeri saldırı düzenlenmesi gibi olanlar ne yazık ki Ukrayna’nın doktrin niteliğindeki belgelerinde yazılı durumda” dedi.

Operasyon başlatma kararı

Putin, Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyon başlatma kararının doğruluğuna ilişkin olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kiev rejiminin nükleer silaha sahip olmak istemesi, Ukrayna topraklarına Batı ülkelerinin biyolojik silah laboratuvarlarının yerleştirilmiş olması ve Ukrayna’ya bir an dahi durmadan modern silah tedariki gerçekleştiriliyor olması gibi gelişmeler, operasyon başlatma kararımızın ne denli haklı ve zamanında olduğunu göstermektedir”.

Rus ordusunun Ukrayna’da yine birkaç paralı askeri öldürdüğünü ve bazılarını sağ olarak ele geçirdiğini bildiren Putin, yakalanan kişileri kamuoyu önüne çıkaracaklarını belirtti.

Hafta başında Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) Kiev rejiminin bir dizi gazeteciye yönelik suikast girişimlerini önlediğini söyleyen Putin, Ukrayna yönetiminin kendi gazetecilerine karşı bu yöntemleri son yıllarda sıkça kullandığını kaydetti.

Kiev rejiminin şimdi de bu uygulamaları Rusya topraklarına taşımaya çalıştığını kaydeden Putin, Moskova’nın vatansever bir tutum sergileyen televizyon, radyo, gazete ve internet ortamında çalışan tüm medya mensuplarını korumak için elinde geleni yapacağını bildirdi.


Etiketler: 103 okunma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir