Sağlık

Polikistik Over Sendromu Rahim Kanseri Yapabilir Mi?

Polikistik Over Sendromu Rahim Kanseri Yapabilir Mi?

Üreme çağındaki kadınlarda görülen infertilitenin en önemli nedenlerinden biri de hormonal bozukluk olarak bilinen Polikistik Over Sendromu olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlarda adet görememe ya da adet düzensizliği olarak kendini belli eden bu problem, sivilce, erkek tipi kıllanma ve kısırlık gibi bulgular ile kendini gösteriyor.

Polikistik Over Sendromu tedavi edilmediğinde birçok hastalığa yol açtığının altını çizen Doç. Dr. Mustafa Behram, “Polikistik Over Sendromu, tedavi edilmediğinde kısırlık, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları ve rahim kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açıyor. Bu yüzden herhangi bir belirti var ise mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir” dedi.

Birçok çiftin en büyük hayali olan çocuk sahibi olmak, bazı sağlık problemleri sebebiyle kimi zaman askıya alınıyor. Bu sorunlardan biri olan ve yumurtalıklarda küçük boyutlu ve çok sayıda iyi huylu kistin meydana getirdiği Polikistik Over Sendromu, kadınlarda ciddi hastalıklara ve infertiliteye zemin hazırlıyor. Bunun temel sebebinin yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin kadınlarda yumurtlama düzeninin bozulması olduğunu belirten Behram, özellikle üreme çağındaki kadınlar arasında yaygın olarak görülen bu hastalığın, yumurtalık ve hormon sistemini bozduğu için bazı cilt problemlerini meydana getirerek kadınların yaşam kalitesini düşürdüğünün altını çizdi.   Polikistik Over Sendromu, çocuk sahibi olmaya engel mi?

Behram, “Öncelikle hastalığın seyri ve sebep olduğu şikayetler göz önüne alınarak bir tedavi protokolü hazırlanır. İkincil problemlerin ortadan kaldırılması için hormon tedavisi, insülin direncinin azaltılması, ideal kilo kontrolü için farklı yaklaşımlara başvurulur. Adet düzensizliği, kıllanma ve sivilce problemleri için doğum kontrol haplarından yararlanılabilir. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalar içinse yumurta gelişimini sağlamaya yönelik ilaç tedavileri uygulanabilir. Ancak hastanın çocuk sahibi olma ihtimalini artırabilmek için kesinlikle hastalığın erken teşhis edilmesi ve doğru bir tedavi sürecinin yürütülmesi gerekir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL