Genel

Petrol devi kârını katladı

Petrol devi kârını katladı

Suudi Arabistan’ın enerji şirketi Aramco’nun kârı katlandı

Suudi enerji şirketi Aramco, ikinci çeyrekte kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 arttı ve yarı yıl kazancı yaklaşık 88 milyar dolara yaklaştı. 

Aramco’nun net kârına, Haziran ayında sona eren ve 48,4 milyar dolara ulaşan güçlü ikinci çeyrek kazançları yardımcı oldu. Bu rakam, kârın sadece 47 milyar dolara ulaştığı 2021’in ilk altı ayının tümünden daha yüksek bir rakam.

2019’un sonlarında Suudi borsasında şirketin yaklaşık yüzde 5’ini ilk kez halka arz etmesinden bu yana Aramco için yeni bir üç aylık kazanç rekoru kırdı.

Şirketin sadece bu son çeyreğe ilişkin kazancı, Aramco’nun pandemi kilitlenmeleri sırasında petrol talebinin düştüğü 2020’deki tam yıl kârının kabaca aynısı.

2022’deki 87,9 milyar dolarlık ilk yarı kazancı, Aramco’yu, kârının 88 milyar dolara ulaştığı pandemi öncesi 2019’un tam yıl kazançlarını çok geride bırakacak. 

Şirket, bu sıçrayışa yüksek ham petrol fiyatlarına ve daha yüksek rafinaj marjlarına bağladı. Suudi Arabistan’ın geniş petrol rezervleri, dünyada üretimi en ucuz olanlardan biridir.

Aramco’nun mali durumu krallığın istikrarı için çok önemli. Marjları yüksek olduğunda bu Suudi Arabistan’ın ekonomik büyümesine yansıyor

Arabistan yüzde 7,6 büyüyecek

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler enflasyon ve durgunlukla boğuşurken, Uluslararası Para Fonu, Suudi ekonomisinin bu yıl yüzde 7,6’dan fazla büyüyeceğini, yani küresel olarak en yüksek olacağını tahmin ediyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın ekonomiyi çeşitlendirmek için yıllarca süren çabalarına ve petrol dışı gelirleri artırmadaki bazı başarılara rağmen, Suudi Arabistan, kamu sektörü maaşlarını, vatandaşlara cömert faydaları ve savunma harcamalarını karşılayan ham petrol ihracatına büyük ölçüde güvenmeye devam ediyor.

Aramco’nun kazançları, prensin Vizyon 2030 altyapı hedeflerini gerçekleştirmesine de yardımcı oluyor.

Şirket, borsadaki ilk çıkışından bu yana söz verdiği gibi ikinci çeyrek için hissedarlarına 18,8 milyar dolar temettü ödeyecek. Daha yüksek kâr Aramco’nun ana hissedarı olan Suudi hükümeti için iyiye işaret ediyor.

Aramco, Suudi ekonomisini elden geçirmenin anahtarı olarak görülüyor. Halka arzdan elde edilen gelir, yeni sektörleri teşvik edecek ve Suudi gençleri için yeni işler yaratacak projelere yatırım yapmak için ülkenin egemen servet fonuna aktarıldı.

Petrol fiyatları

Suudi Arabistan liderliğindeki OPEC ve Rusya liderliğindeki OPEC dışı üreticiler, pandeminin zirvesi sırasında kesilen üretim seviyelerini istikrarlı bir şekilde artırırken, Brent ham petrolü varil başına 100 dolar civarında işlem görüyor.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal operasyonun ardından petrol fiyatları hızla yükseldi. Fiyatlar, Çin ve ABD’de ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle geçtiğimiz haftalarda 100 doların altına düştü.

Aramco CEO’su Amin Nasser, mevcut aşağı yönlü ekonomik baskılara rağmen petrol talebinin on yılın geri kalanında büyümeye devam etmesini beklediğini söyledi.

OPEC, dünya petrol talebinin bu yıl günde yaklaşık 3 milyon varil artmasını ve toplam petrol talebinin günde ortalama 100 milyon varile çıkmasını beklediğini söyledi.

Artan talep

Nasser, Aramco’nun bu yılki mali sonuçlarının, Suudi Arabistan da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, yıkıcı küresel ısınma seviyelerini önlemek için karbon emisyonlarını azaltma sözü verseler bile, bu artan petrol talebini yansıttığını söyledi.

Nasser, yayımladığı video mesajında, petrol ve gaza daha fazla yatırım yapılmasını gerektiğini belirterek, “Dünya uygun fiyatlı, güvenilir enerji için çağrıda bulunuyor ve biz de bu çağrıya cevap veriyoruz. Dünyanın enerji güvenliği konusunda endişelendiği bir zamanda, işimizin geleceğine yatırım yapıyorsunuz. Müşterilerimiz, ne olursa olsun, Aramco’nun her zaman teslim edeceğini biliyor” dedi.





YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL