Genel

Öğretmen İş Bırakma Eylemi

Öğretmen İş Bırakma Eylemi

Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, 1,2 milyon öğretmene seslenerek, 2 Kasım tarihinde gerçekleşecek iş bırakma eylemi hakkında çağrıda bulundu.

Türkiye alışık olmadığı bir sektörde eğitim iş kolunda iş bırakma eylemine doğru gidiyor. Yaşadıkları sorunu dile getirmek amacıyla 13 eğitim sendikasının aldığı ortak kararla, 2 Kasım tarihinde kamu okullarında iş bırakma eylemi düzenlenecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, 1,2 milyon öğretmene seslenerek, “Biz ayrışmayı değil saygıyı hak ediyoruz.Sizler de buna inanıyorsanız, 13 sendikanın iş bırakma kararını değersizleştirmeye çalışanlara, 2 Kasım’da öğretmenlerin nasıl birlikte mücadele edeceğini gösterelim” dedi. Öğretmen İş Bırakma Eylemi

Özbay, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bilmenizi isteriz ki; mücadelemiz aynı zamanda eğitim sistemimizin iyice işlemez hale gelmesine engel olmak içindir; çocuklarımız için güzel bir gelecek düşü içindir. Mücadelemiz, demokratik, laik, bilimsel ve eşit eğitim hakkı içindir. Her bir çocuğumuzun eğitim hakkını, kendi ekonomik sorunlarımız, kaygılarımız kadar önemsiyoruz.Bir günlük iş bırakma kararımız, öğrencilerimizin en temel hakkı olan eğitim, barınma ve beslenme haklarının devlet güvencesine alınması için de bir uyarıdır.”Öğretmenleri ayrıştıracak, kategorize edecek, velilerimizi ve öğrencilerimizi ayrıştıracak bu kanun öğretmenliğe ve eğitime yapılmış en büyük saygısızlıktır. Halbuki bizim bu süreçte yola çıkışımızın başlığı çok net ‘Mesleğimizin Onuru, Çocuklarımızın Geleceği İçin Uyarıyoruz’ diyoruz. Çocuklarımızın barınma, beslenme, ulaşım haklarıyla ilgili de sosyal devletin sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Burada eğitimciler bir ders daha veriyor.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL