Genel

Nehammer: “Putin savaşa kazandığına inanıyor”

Nehammer: “Bence (Putin) artık kendi savaşı mantığı içinde değerlendiriyor. Savaşın Rusya Federasyonu’nun güvenlik garantileri için gerekli olduğunu düşünüyor. Uluslararası topluma güvenmiyor.” (Foto: Kremlin)

Nehammer: “Putin savaşa kazandığına inanıyor”

Avusturya Şansölyesi Karl Nehammer, çoğu analistin Moskova ordusunun büyük ölçüde başarısız olduğunu değerlendirmesine rağmen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna ile savaşı “kazandığına inandığını” söyledi.

Nehammer, 24 Şubat’ta uluslararası olarak kınanmış Ukrayna işgalini başlatmasından bu yana Putin ile geçen pazartesi günü görüşen ilk Batılı lider oldu. NBC News’e konuşan Nehammer, Putin ile görüşmesinde oldukça “açık ve net” konuştuğunu, güçlerinin önemli kayıplara uğradığını ve iddia edilen savaş suçlarını işlediğini doğrudan söylediğini belirtti.

Görüşmenin “dostça bir görüşme olmadığını” ifade eden Şansölye, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde “büyük” yeni bir savaşa hazırlanıyor gibi göründüğünü belirterek, savaşın gidişatı konusunda “karamsar” olduğunu da ifade etti. 

Nehammer, “Bence (Putin) artık kendi savaşı mantığı içinde değerlendiriyor. Savaşın Rusya Federasyonu’nun güvenlik garantileri için gerekli olduğunu düşünüyor. Uluslararası topluma güvenmiyor. Donbas bölgesindeki soykırımdan Ukraynalıları sorumlu tutuyor” diye konuştu. 

“(Putin) savaşı kazandığına inanıyor” diyen Avusturyalı lider, Putin’in kendisine “savaşın geç bitmesinden erken bitmesinin daha iyi olduğunu” söylediğini kaydetti. Nehammer, Rusya Devlet Başkanının “neler olduğunu tam olarak bildiği” değerlendirmesinde bulundu ve Batılı liderlerin onunla doğrudan “yüzleşmeye” devam etmesi gerektiğini söyledi. Nehammer, “Gözlerine bakmamız ve Ukrayna’da gördüklerimizle yüzleştirmemiz gerekiyor” dedi.

Yaptırımlarda taraf, askeri alanda tarafsız

Nehammer, Putin ile görüşmesinin ardından Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Sayın Putin’e, görüş ve tavrına kimsenin katılmadığını açıkça söyledim” diye konuşmuştu. 

Avrupa Birliği üyesi olan Avusturya, Rus ekonomisini ve Moskova seçkinlerini hedef alan yaptırımların uygulanmasında diğer Batılı ülkelere katıldı. Aynı zamanda, tarafsız durumunu korudu.

Putin ile görüşmesi öncesinde Nehammer, “Askeri olarak tarafsızız, ancak Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşı konusunda net bir duruşumuz var: Durması gerekiyor” diye konuşmuştu. 

Gerekçeler ve durum

Putin, Doğu Avrupa ulusunun “Neo-Naziler” tarafından yönetildiğini ve “Nazilerden arındırılması” gerektiğini tuhaf bir şekilde iddia ederek Ukrayna’ya yönelik saldırıyı haklı çıkarmaya çalıştı. Oysa, zira Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy bir Yahudi ve II. Dünya Savaşı sırasında Alman Nazileri tarafından gerçekleştirilen soykırımda ölen aile üyelerine sahiptir. Zelenskiy, 2019 seçimlerini seçime katılanların oylarının yaklaşık dörtte üçünü alarak kazandığında, Ukrayna başbakanı da Yahudi idi.

Rusya cumhurbaşkanı ve diğer üst düzey Moskova yetkilileri ayrıca Ukrayna hükümetinin ülkenin doğu bölgesinde anadili Rusça olan kişilere karşı bir “soykırım” yürüttüğünü iddia ediyor. Zelenskiy’in anadili Rusça ve cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında ana siyasi rakibi tarafından Ukraynaca’yı iyi konuşamadığı için eleştirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL