Genel

NATO Genel Sekreteri Kiev’de

NATO Genel Sekreteri Kiev’de

NATO Genel Sekreteri Kiev’de

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kiev’i ziyaret etti. 

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşen Stoltenberg, yaptığı açıklamada, en son Nisan ayında Kiev’e geldiğini belirtti. 

“Ukrayna 31 NATO Müttefiki ve çok sayıda ortağın güçlü desteğine sahiptir” diyen Stoltenberg, “NATO Müttefikleri aynı zamanda işgali geri püskürtmenize yardımcı olmak için üst düzey yetenekler sağlamaya devam ediyor. Sadece geçtiğimiz birkaç gün ve hafta içinde sağlananlar arasında Abrams tankları, sofistike füze sistemleri ve hava savunma sistemlerinin yanı sıra F-16 pilotlarının eğitimi de yer almaktadır. Bu tüm NATO Müttefiklerinin ortak çabasıdır” şeklinde konuştu. 

Stoltenberg, şunları söyledi:

“Ukrayna ne kadar güçlenirse, Rusya’nın saldırganlığını sona erdirmeye o kadar yaklaşırız. Rusya bugün silah bırakabilir ve savaşı sona erdirebilir. Ukrayna’nın böyle bir seçeneği yok. Ukrayna’nın teslim olması barış anlamına gelmeyecektir. Acımasız bir Rus işgali anlamına gelecektir. 

Bedeli ne olursa olsun barış, barış değildir. Ukrayna’nın adil ve sürdürülebilir bir barışa ihtiyacı vardır. Bu nedenle Başkan Zelenskiy’in bu amaca ulaşmaya yönelik on maddelik planını memnuniyetle karşılıyorum. 

Ukrayna’nın geleceği NATO’dadır.Sizi bu geleceğe hazırlamak için birlikte çalışırken, NATO ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’nın yanında olacaktır.” “Zaman meselesi”

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin NATO’nun hukuki bir üyesi olmasının “sadece bir zaman meselesi olduğunu” söyledi.

Zelenskiy, Stoltenberg ile bir görüşmeni ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“NATO Genel Sekreterini Ukrayna’da ağırlamaktan ve kendisiyle anlamlı bir görüşme yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün bu zaten fiili müttefikler arasında bir görüşmedir ve Ukrayna’nın İttifak’ın hukuki bir üyesi olması sadece bir zaman meselesidir. Bunun bir an önce gerçekleşmesi için her şeyi yapıyoruz.”

Zelenskiy, ülkesinin ittifaka üyeliğinin “tamamen doğal olacağına ve hem Ukrayna’yı hem de NATO’yu güçlendireceğine inandığını ifade etti.

Zelenskiy, “Bugün Sayın Genel Sekreter ve ben dikkat edilmesi gereken tüm önemli savunma konularını ele aldık: Savaş alanındaki gerçek durum ve Ukraynalı savaşçıların ihtiyaçları. Rusya’nın sadece geri çekilip kaybetmesi için saldırgan üzerinde daha fazla baskı uygulayabileceğimizden eminim. Ve bu doğru taktiktir” diye konuştu.  

Zelenskiy’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, toplantı sırasında taraflar Ukrayna’nın savunması, Rusya üzerindeki baskının arttırılması ve Ukrayna’nın hava kalkanının güçlendirilmesi konularını ele aldılar. Özellikle NATO üyesi ülkeler tarafından ilave hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi olasılığı değerlendirildi.

Taraflar ayrıca Ukrayna ile NATO arasındaki yakınlaşmaya yönelik çalışmaları da görüştüler. Vilnius Zirvesi’nde başlatılan yeni işbirliği formatı (NATO-Ukrayna Konseyi) konusundaki gelişmeler değerlendirildi.  

Zelenskiy ve Stoltenberg, ayrıca gelecek yıl Washington’da yapılacak NATO Zirvesi’ni de ele aldılar. Taraflar zirvenin Ukrayna ve NATO için verimli olması gerektiği konusunda mutabık kaldılar.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL