Gündem

Moskova’da silahlı saldırı dehşeti: En az 60 ölü, 145 yaralı

Moskova’da silahlı saldırı dehşeti: En az 60 ölü, 145 yaralı

Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall konser salonunda giren silahlı üç kişi hedef gözetmeksizin ateş açtı, yangın bombası attı.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 60kişi öldü, 145’den fazla kişi de yaralandı.

RIA Novosti ajansı, “Kamuflajlı en az üç kişi Crocus City Hall binasının zemin katına girerek otomatik silahlarla ateş açtığını” duyurdu. Ajans, saldırganların konser salonuna “bir el bombası ya da yangın bombası attığını ve bunun da yangın başlattığını” bildirdi.

TASS ajansına göre, Rusya Başsavcılığı, “Kamuflajlı ve kimliği belirsiz kişiler Crocus City Hall’a girdi ve konser başlamadan önce ateş etmeye başladı” açıklamasında bulundu.

Saldırı mahallinden alınan görüntülerde alevler içinde kalan yanan binadan büyük bir siyah duman yükseldiği izleniyor.

TASS ajansının haberine göre, yaklaşık 100 kişi itfaiyeciler tarafından binadan tahliye edildi. Rusya Federasyonu Acil Durumlar Bakanlığı, kurtarma ekiplerinin yangından kaçan insanları çatıdan indirmek için çalışıyor.

Moskova Bölgesi Sağlık Bakanlığının RIA Novosti’ye yaptığı açıklamaya göre, saldırı yerine 50’den fazla ambulans ekibi sevk edildi.

Rossiya 24’e göre, ateş açıldığı sırada Picnic müzik grubu konserine başlamak üzereydi.

Video görüntüleri saldırı sırasında yaşanan paniği gözler önüne sererken, silah sesleri büyük salonda yankılanmaya başladığında insan kalabalığının bir araya toplandığı, çığlık attığı ve minderli koltukların arkasına saklandığı görülüyor.

Olay yerinden alınan ve sosyal medyaya yansıyan video görüntülerinde, alevler içinde kalan binadan büyük bir siyah dumanın yükseldiği görülüyor. Bazı görüntülerde bina girişindeki silahlı kişilerin ateş açması ve yerde cansız yatan insanlar yer alıyor. En az 60 ölü

Rusya Federal Güvenlik Servisi, silahlı saldırıda en az 40 kişinin öldüğünü ve 100’den fazla kişinin yaralandığını bildirdi.

Daha sonra yapılan açıklamalara göre ölü sayısı 60’a, yaralı sayısı ise 145’e yükseldi. Yarlılardan 115’in hastanelerde tedavi altına alındığı belirtildi. 

Bazı Rus haberleri, saldırganların patlayıcı madde atmasının ardından çıkan yangında daha fazla kurbanın mahsur kalmış olabileceği belirtiliyor.

Videoda binanın alevler içinde olduğu ve gece gökyüzünde büyük bir duman bulutunun yükseldiği görülüyor. Sokak, düzinelerce itfaiye aracı, ambulans ve diğer acil durum araçlarının yanıp sönen mavi ışıklarıyla aydınlanırken, itfaiye helikopterleri saatler süren yangını kontrol altına almak için tepeden su boşalttı. IŞİD saldırıyı üstlendi

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in seçimlerde büyük bir zafer kazanarak iktidarını pekiştirmesinden birkaç gün sonra düzenlenen saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

Aamaq haber ajansı tarafından yayınlanan bir açıklamada İslam Devleti grubu, Moskova’nın dış mahallelerindeki Krasnogorsk’ta büyük bir “Hıristiyan topluluğuna saldırdığını ve yüzlerce kişiyi öldürdüğünü ve yaraladığı” belirtildi. Ancak, bu açıklamada yer alan bilgiler henüz resmi kanallardan teyit edilmedi.

ABD’li bir yetkili, ABD istihbarat yetkililerinin terör örgütü IŞİD’in Afganistan’daki kolunun (IŞİD-H)  Moskova saldırısından sorumlu olduğu iddiasını doğruladığını söyledi. Yetkili, ABD istihbarat kurumlarının son haftalarda IŞİD’in Moskova’da bir saldırı planladığına dair bilgi topladığını söyledi. Yetkili, ABD’li yetkililerin bu istihbaratı bu ayın başlarında Rus yetkililerle özel olarak paylaştığını söyledi.

IŞİD’nin açıklamasının Hıristiyanları hedef alan bir saldırı olduğunu belirten terör örgütü uzmanı Aymenn Jawad al-Tamimi, bunun örgütün “küresel bir ‘kafirler ve mürtedlerle her yerde savaşın’ bir parçası olarak mümkün olan her yere saldırma” stratejisini yansıttığını söyledi.

Ekim 2015’te IŞİD tarafından yerleştirilen bir bomba Sina üzerinde bir Rus yolcu uçağını düşürmüş ve çoğu Mısır’dan dönen Rus tatilcilerden oluşan 224 kişinin ölümüne yol açmıştı. Başta Suriye ve Irak olmak üzere Afganistan ve Afrika’da da faaliyet gösteren örgüt, geçtiğimiz yıllarda Rusya’nın istikrarsız Kafkasya ve diğer bölgelerinde de birçok saldırıyı üstlendi. Örgüt Rusya’dan ve eski Sovyetler Birliği’nin diğer bölgelerinden savaşçı devşiriyor.

7 Mart’ta Rusya’nın en üst düzey güvenlik teşkilatı, başkent yakınlarındaki Kaluga bölgesinde İslam Devleti’ne bağlı bir hücrenin Moskova’daki bir sinagoga düzenlediği ve birkaç üyesinin öldüğü saldırıyı engellediğini açıkladı. Birkaç gün önce de Rus yetkililer Rusya’nın Kafkasya bölgesindeki İnguşetya’da IŞİD üyesi olduğu iddia edilen altı kişinin bir çatışmada öldürüldüğünü açıklamıştı. “Korkunç bir trajedi”

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin olayı “korkunç bir trajedi” olarak nitelendirdi ve “Bugün Crocus City merkezinde korkunç bir trajedi meydana geldi. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Olay sırasında zarar gören herkese gerekli tüm yardımın sağlanması için talimat verdim” dedi.

Saldırının duyulmasından sonra Rus diplomasisi bu “kanlı terör saldırısını” kınadı. 

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Tüm dünya toplumu bu iğrenç suçu kınamalıdır” dedi. 

Beyaz Saray ise “izlemesi zor olan korkunç görüntülere” atıfta bulunarak, “korkunç saldırının kurbanlarının yanında olduğunu” bildirdi. Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, “Daha fazla ayrıntı veremem” dedi ve ABD’nin “daha fazla bilgi” sahibi olmaya çalıştığını belirtti.

Beyaz Saray ayrıca, saldırıda Ukrayna’nın dahli olduğuna ilişkin “bu aşamada herhangi bir belirti” olmadığını kaydetti.

Ukrayna “ilgisi olmadığını” duyurdu

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Ukrayna’nın dahlinin kanıtlanması halinde, “bu rezaleti gerçekleştiren devlet yetkilileri de dahil olmak üzere, olaya karışan herkesin izinin sürülmesi ve acımadan öldürülmesi gerektiğini” söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensk’nin danışmanı Mykhailo Podolyak ise Ukrayna’nın olaya karıştığı iddialarını reddetti ve “Açık olalım, Ukrayna’nın bu olaylarla kesinlikle bir ilgisi yoktur. Ukrayna hiçbir zaman terörist yöntemlere başvurmamıştır. Bu savaşta her şeye ancak savaş alanında karar verilecektir” dedi. 

Saldırı bu ayın başlarında Moskova’daki ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan ve aşırılık yanlılarının konserler de dahil olmak üzere Rusya’nın başkentindeki büyük toplantıları hedef almaya yönelik “yakın” planları nedeniyle Amerikalıları kalabalık yerlerden uzak durmaya çağıran bir açıklamayı takip etti. Bu uyarı diğer bazı Batılı elçilikler tarafından da tekrarlandı.

Ukrayna’da bulunan ve Rusya’nın sınır bölgelerine sık sık silahlı saldırılar düzenleyen Kremlin karşıtı Rus savaşçılardan oluşan “Rusya Özgürlük Lejyonu” da konser salonuna yapılan saldırıyla ilgisi olmadığını bildirdi.

Grup, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Lejyonun Rus sivillerle savaşmadığını belirttiğine” dikkat çekti ve “Putin’in terörist rejimini, bu kanlı provokasyonu ve bunun medyada yer almasını hazırlamakla” suçladı. Türkiye’den kınama

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Rus halkının ve Rusya hükümetinin acısının paylaşıldığı belirtildi.

Açıklamada,  “Moskova’daki bir konser salonuna bu akşam (22 Mart) düzenlenen saldırıda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu üzüntüyle öğrenilmiştir. Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz.Rus halkına ve Rusya Hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz” denildi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL