Sağlık

Molnupiravir İlacı Hakkında Bilgilendirme

Molnupiravir İlacı Hakkında Bilgilendirme

Molnupiravir İlacı Hakkında Bilgilendirme. Vakaların artmasıyla birlikte, halk tarafından Covid-19 tedavisinde kullanılan Molnupiravir isimli ilaca dair sorular da artış göstermeye başladı. 

Pandemide yasakların kalkmasıyla birlikte vaka sayıları rekor düzeylere geldi. 11-17 Temmuz tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı verilerine göre 226 bin 532 vaka sayısına ulaşıldı. Geçtiğimiz aylarda kapanan yataklı Covid-19 servisleri ve yoğun bakım üniteleri ise tekrar açılmaya başladı.  Vakalar Arttı Molnupiravir İlacı Hakkında Sorular Arttı

Türk TORAKS Derneği II. Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, “T.C Sağlık Bakanlığı’na ait verilere göre ülkemizde 11-17 Temmuz 2022 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayısı 226 bin 532’ye ulaşmıştır. Covid-19 yataklı servislerinin ve yoğun bakımların tekrar açılmaya ve dolmaya başladığı haberleri gündemimizdedir. 65 yaş üstü veya kronik hastalığı olan hastaların kullanması gereken Molnupiravir adlı ilaç ülkemizde mevcuttur. İlaç, Sağlık Bakanlığı ve bakanlığa bağlı sağlık müdürlüklerince, PCR testi pozitif olan hastalara temin edilmektedir. Ancak Molnupiravir için hastalarımızdan sıkça sorular gelmektedir. Bu nedenle hastalarımızın sorularına cevaplar hazırladık. Risk grubunda olan vatandaşların ise ilaç talebinde bulunmalarını öneriyoruz” dedi.  Molnupiravir İlacı Molnupiravir nasıl etki ediyor?

Molnupiravir SARS-CoV-2 gibi RNA virüslerde, çoğalmayı önleyerek etki gösteriyor. Ağız yolu ile beş gün, günde iki kez 800 mg dozda (12 saatte bir 4’er tablet) kullanılmaktadır. Molnupiravir tüm varyantlara karşı etkili midir?

Yapılan çalışmalar Molnupiravir’in, Covid-19’a karşı, Omicron dahil tüm varyantlarında benzer etkinlik gösterdiğini düşündürmektedir. Molnupiravir’in yan etkileri nelerdir?

Molnupiravir vücut tarafından iyi tolere edilir bir ilaçtır. Günde iki kez 800 mg (12 saatte bir, 4’er tablet) kullanımda doz kısıtlayıcı herhangi bir yan etki görülmemiştir. En sık görülen yan etkiler ise diyare (ishal) (%3), bulantı (%2), baş dönmesi (%1) ve baş ağrısıdır (%1). Molnupiravir kimlerde kullanılır?

Molnupiravir ülkemizde 12 Şubat 2022’de yayınlanan T.C. Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi ile kullanıma girmiştir. Bu rehbere göre PCR ile kesin tanısı olan, hafif-orta seyirli, semptomlarının ilk 5 gününde olan ve ağır COVID-19 geçirme açısından yüksek riskli olan erişkin (≥18 yaş) Covid-19 hastalarında, aşılama durumuna bakılmaksızın kullanılması önerilmektedir.  Tanımlanan yüksek risk grupları ise şunlardır:  İleri (>65) yaş, primer immün yetmezlikler (bağışıklığı baskılanmış hastalar), son 1 yılda kemoterapi uygulanmış olması, son 6 ayda radyoterapi uygulanmış olması, solid organ nakli, kemik iliği nakli, AIDS, son bir yılda içerisinde Rituksimab tedavisi uygulanmış olması (13). Molnupiravir kimlerde kullanılmaz?

Molnupiravir’in gebelerde ve gebelik planlayan kadınlarda, çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerde de ilacın kullanımı süresince ve kullanımından 4 gün sonrasına kadar emzirmeye ara verilmesi vurgulanmaktadır. Molnupiravir evde kullanılabilir mi?

Evet. Molnupiravir nereden temin edilebilir?

İlaç hastaya filyasyon ekiplerince iletilmektedir. Tedavi sürecinde özel bir takip gerekmemektedir. İshal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısının yanı sıra herhangi farklı bir yan etki gelişmesi durumunda filyasyon ekipleri bilgilendirilmelidir. Gerek görüldüğünde hasta, hastaneye yönlendirilmelidir. Molnupiravir kişilerin Covid-19 olmasını engellemek ( profilaksi )  için hasta kişilerle temas  öncesi  ve  sonrasında kullanılabilir mi?

Hayır. Molnupiravir’in pandemi başlarında kullanılan Favipiravir ile benzerliği var mıdır?

Hayır. Molnupiravir sıtma ilacı mıdır?

Hayır. Molnupiravir diğer ilaçlarla  etkileşime girer mi?

Sınırlı, mevcut verilere dayanarak Molnupiravir ile diğer ilaçlar arasında etkileşim tanımlanmamıştır.  Ülkemizde risk grubunda Molnupiravir temininde istenen test var mıdır?

Evet. PCR testi pozitif olan risk grubuna ilaç temin edilmektedir. Bu nedenle risk grubundaysanız mutlaka PCR testinizi yaptırınız. Molnupiravir ‘in son kullanım tarihi geçtiyse ne yapmalıyım?

İlacın son kullanma tarihi geçmiş olsa dahi Sağlık Bakanlığı (SB) Tıbbi İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu denetimi ve izniyle kullanımına izin verilmiş görülmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL