Gündem

Metin Uca yaşama gözlerini yumdu…

Geçirdiği trafik kazası sonrasında yoğun bakımda tutulan Metin Uca yaşama gözlerini yumdu. (Foto: metinuca.com.tr)

Metin Uca yaşama gözlerini yumdu…

Geçirdiği trafik kazası sonrasında yoğun bakımda tutulan Metin Uca yaşama gözlerini yumdu. 

Kendi tanımıyla “anlatıcı, sunucu, TV programcısı”. Ayrıca yazar, gazeteci ve her şeyden önce yürekli bir insan.

3 Kasım’da geçirdiği trafik kazasına neden olan şah damar tıkanıklığı ve pıhtı nedeniyle acil operasyona alındı. Riskli bir süreçti, risk almayı severdi Metin. Ancak bu çok ağır sonuçları olan bir riskti, entübe edildi. 

Acı haberi menejeri Kübra Kalem Baykara duyurdu sosyal medyadan: “Metin Ucamızı kaybettik. Kalbimiz acıyor.” 

Sahnede gülümsemesi asılı kaldı. Kendisinin kaleme aldığı özgeçmişi “metinuca.com.tr”de her satırında izlerini taşıyan sayfasında duruyor. Şimdi “Metin olma zamanı.” Ancak hiç kolay değil… Metin Uca hakkında

“1961 yılında Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin büyük çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. 

Küçük bir bürokrat ailesinin çocuğu olarak ömrünün büyük bölümünü Ankara ve İstanbul’da geçirdi. İlk, Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlayan Uca, kimya mühendisliği, jeoloji mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. Van Erciş’te askerliğini tankçı asteğmen olarak yapan Uca, 1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 

1999 – 2000 yıllarında TRT’de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.

1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı. Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu. 700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

Metin Uca’nın Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim, Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam, Tüh, Alışmadık Gözde Lens Durmaz, Her Book’a Maydanoz kitapları toplam 300 bine ulaşan satış rakamıyla yaşadığımız günlere neşeli bir bakış ortaya koymaktadır.

Tüm sokak hayvanlarının hamisi, koruyucusu olan ve ‘iyi sandığı derecede’ İngilizce bilen Metin Uca evsiz ve hiç çocuk babasıdır.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL