Gündem

Meclis başkanına uzanan sihirli eller

Meclis başkanına uzanan sihirli eller

Geçtiğimiz günlerde gazeteci Ferhat Özer’in oğlu Yusuf Özer’i 4 adamıyla birlikte darp eden ve Urfa basının ayağa kalkmasıyla gözaltına alınan Eyyübiye Meclis Başkanı Abdullah Samak bugün çıktığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şanlıurfa’da 31 Mart yenilgisinin faturasını halka ve emekçilerden çıkaran Urfa’daki Ak Parti yöneticileri bu sefer kendi bünyesindeki elamanı darp etti.Geçtiğimiz günlerde Eyyübiye Meclis’inde Eyyübiye Belediyesi’nin basın çalışanı Yusuf Özer ile Meclis Başkanı Abdullah Samak’ın arasında çıkan fotoğrafa kavgası Özer’in darp edilmesiyle sonlandı.

Yaşanan darp olayı Şanlıurfa Basınını ayağa kaldırdı. Birçok platformda meclis başkanına ve Eyyübiye Belediyesi’ne tepkiler yağdı. Yaşanan olayın tepkileri emniyet ekiplerini hareket geçirdi.Gözaltına alınan Meclis Başkanı Abdullah Samak, bugün mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme salonunda Ak Parti’nin birçok meclis üyesi bulundu. Abdullah Samak çıktığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Samak’ın serbest bırakılmasında Ak Parti’nin iki güçlü ismin büyük rol oynadığı iddia edildi. İddia edilen kişilerden birisinin belediye başkanı diğerinin de Ak Parti Şanlıurfa İl Yönetiminde yer aldığı ifade edildi.

Aynı zamanda Kanal Urfa Genel Müdürü olan Ferhat Özer, çok kişinin devreye girmesine karşın, şikayetinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Özer, ‘Ben bu davadan vazgeçmem. Bugün ben geri adım atarsam, bunlar yarın şiddetini başkalarına yaparlar. Yerel Yönetimler bunu halen görevde tutuyor ise diyecek söz bulamıyorum. Görüntü kayıtlarını yok etmediler ise her şey ortaya çıkacak. Savcı ve polis konunun üstünde’ dedi.
Özer, şu ifadeleri paylaştı:

”AK Parti Eyyübiye Belediyesinde Meclis Üyesi ve Meclis Başkan seçtiğiniz Abdullah Samak’ın marifetleridir.4 yaşındaki çocuğunun önünde eşkiya gibi babası bu hale getiriliyor. Utanıyorum çocuğun fotosunu koymaya. Muhtemelen bu zatı serbest bırakırlar. Tabi ki Aile hukuku ayaklar altına alınacak. Bu zat bundan sonra da gidip Eyyübiye Belediyesinde meclis üyelerine başkanlık mı yapacak, yemek şirketine Eyyübiye Belediyesinden ihaleler almaya devam mı edecek? Mevlam ne eyler göreceğiz. Abdullah Samak olayında adalete olan inancımı hiç bir zaman yitirmek istemem. Adalet biterse toplum biter. Adalet toplumun ruhudur. İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır. Adaletin olmadığı yerde ahlak da olmaz. Belki bugün gelmezse bile bir gün Adalet gelir. Bekleyeceğim…’

YAZIK OLUYOR URFA’YA
Kamile Özdemir: ‘Bir meclis üyesi bunu yapıyorsa diğerlerini düşünmek bile istemem. Halka hizmet için değil halkı kendilerine köle etmeye geliyorlar. Korkudan konuşan yok. Sizce geç gelen adalet, adalet midir? Çocuğun psikolojisi ne olacak peki?’
Osman Taplamacı: Sebebi her ne olursa olsun şiddet kabul edilebilir bir iletişim aracı olmamalıdır.,
İbrahim Karahan: Gerekeni parti ve meclis üyeleri yapması gerekiyor. Bunları hiç siz söylemeden halkçı bir partinin yapması gereken bir durum. Dokunulmazlıkları mı var?

Aytaç Demir: Klasik Urfa gerçeği umarım yumrukların ve kavganın değil sözlerin ve diyalogların etkin olduğu bir Urfa , bir meclis oluşur….Yazık oluyor Urfa’ya ,Dışardan algı çok kötü görünüyor çünkü….

Ferhat Karagözlü: Bir toplumun yaşanabilir olması tek bir temel değer eksenindedir, oda ADALET. Hukuk yoksa; ne devlet, ne din, ne töre hiç bir anlam ifade etmez. Yusuf kardeşimize yapılan Vandallıktır. Hukuk dışı uygulamalar kabul edilemez.

Konsensus: Bir makama (Meclis başkanı), bir arka fondaki objelere/aksesuarlara bir de işlediği suça bakın. iktidarın siyaset yapma anlayışı Urfa’nın bağrına saplanmış hançerdir. Buradaki asıl önemli hadise gazeteci Ferhat Özer’in oğlunun saldırıya uğraması değildir. Bir meclis başkanının, basın emekçisi bir belediye çalışanına çocuğunun gözleri önünde adamlarıyla birlikte saldırmış olmasıdır. çoğu dersten kalan Urfa’m bakalım bu sınavı nasıl geçecek?

Abdulhadi Altıngöz: Gözaltı bir netice değil. Tutuklanmadıktan sonra neye yarar gözaltına almak. Mekan bas, adam döv, sonra ifadeni alıp serbest bıraksınlar. Adalet yerini bulsun istiyorsanız tutuklayın ki ibret olsun.

Av.Ahmet Tüysüz: Sebep her ne olursa olsun şiddet kimden gelirse gelsin ve kime karşı kullanılırsa kullanılsın asla kabul edilemez. Siyasetin sorunları şiddete başvurmadan çözüm mercii olduğu unutulmamalıdır. Soruşturmanın torpilsiz objektif ve etkin bir şekilde yapılmasını dilerim. Geçmiş olsun.
Mehmet Azem: Eyyübiye Belediyesinde yaşanan olay başlangıç. Parti içi denge, ilçe geneli denge, aşiret arası denge diye diye kendi dengelerini kaybettiler. Ak Parti’li belediyelerde inşallah başkan ve yardımcılarının vurulduğu günleri görmeyiz…

Mahmut Aişeoğlu: Her ne olursa olsun şiddet cahil insanların işidir encümen olabilirsin şube müdürü olabilirsin insanları darp etme hakkına sahip değilsin hele bu darp üst amirlerin gözü önünde yapılıyorsa herkesin adaleti şaşar Allah’ın adaleti şaşma.

Muhammed Yusuf Akbaş: Urfamızda hukuk kuralları dışına çıkıp zor kullanmanın bir kültür haline gelmemesi şiddetin sıradanlaşmaması için devletimizin en önemli unsuru olan Adaletin yerine getirmesini bekliyoruz. Urfa artık şiddetle anılmasın. Adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun.

İbrahim Halil Tepe: Umarım bu kanunsuz ve topluma kötü örnek olan bu davranışlar caydırıcı cezayla muhatap olurlar. Sayın Valimiz Hasan Şıldak Adli olayı hukuken titizlikle takip edeceğinden şüphem yoktur.

Av.Osman Şah Yıldız: Geçmiş olsun. Siyasi düşüncesi ve ideolojisi be olursa olsun her türlü şiddet ve barbarlığa karşıyız. İletime geçerseniz Hukuki olarak yanınızda bulunmak isterim.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL