Genel

Maymun Çiçeği Test Kiti Geliştirildi

Maymun Çiçeği Test Kiti Geliştirildi

Maymun Çiçeği Test Kiti Geliştirildi

Pandeminin en yoğun olduğu dönemde COVID-19 tanı kitlerini üreterek başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok ülkesine gerçekleştirdiği ihracat ile adından söz ettiren Anatolia Geneworks; son dönemde dünya genelinde endişe yaratan ve Türkiye’de de görülmeye başlanan ‘Maymun Çiçeği Virüsü’ tanısında kullanılan test kitini geliştirdi.

Maymun Çiçeği virüsünü saptayan kitler Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Güney Asya ülkelerinde geçtiğimiz Haziran ayından itibaren sağlık profesyonellerinin kullanımına sunuldu.Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Dr. Ayşe Kanneci, şirketin COVID-19 virüsünü tespit eden SARS-CoV-2 test kitlerinde olduğu gibi Maymun Çiçeği virüsünün tanısında da Türkiye’den ve dünyadan gelecek taleplere yanıt verebilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıkladığı son verilere göre, aralarında Türkiye de dahil olmak üzere 88 ülkede, 28 bin 220 kişide görülen maymun çiçeği vakasına karşı, birçok ülkeden test kiti talepleri artıyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi bazı ülkeler kitlere erişimde sıkıntı yaşadığını belirtiyor. Kanneci: ‘‘Anatolia Geneworks olarak milyonlarca test ve yüzlerce cihaz üretebilecek bir alt yapıya sahibiz. Bu anlamda Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil, tüm dünyanın ihtiyacına yanıt verebilecek kapasiteye sahibiz.’’ açıklamalarında bulundu. 1,5-2 Saat İçerisinde Pozitif Vakalar Tayin Ediliyor

Yaşadığımız COVID-19 pandemi süreci sona ermeden, başka bir salgın endişesinin gündeme gelmesi, ilgiyi bir kez daha tanı kitlerine çevirdi. Bu kapsamda kurulduğu 2010 yılından günümüze, 70’ten fazla ülkeye tanı kitleri ve cihazları ihraç eden Anatolia, maymun çiçeği virüsünün kontrol altına alınması için de test kitlerini hem Türkiye’de hem de dünyada sağlık profesyonellerinin kullanımına sunmaya devam ediyor. Dünya genelinde salgın tehdidi devam eden ve tedavisi bulunmayan hastalığa, bu kitlerle teşhis konularak salgının önüne geçilmesi hedefleniyor. Risk durumunu geçtiğimiz haftalarda ‘Uluslararası Öneme Sahip Halk Sağlığı Acil Durumu’ olarak güncelleyen Dünya Sağlık Örgütü; maymun çiçeği virüsünün bulaşmasıyla mücadele etmenin en iyi yolunun; kişinin kendini izole etmesi, doğruluğu ve duyarlılığı açısından en yüksek güvenilirliğe sahip Real-Time (Gerçek zamanlı) PCR yöntemiyle test yapılması olduğunu vurguladı. 

Maymun Çiçeği Virüsüne Yönelik Test Kiti

Kanneci: “Maymun çiçeği virüsünün teşhisine yönelik de Real-Time PCR kitleri üretiyoruz. Altın standart olarak nitelendirebileceğimiz tekniklerden biri olan PCR teknolojisi için, en güvenilir ve en erken tanıyı veren test kitleri diyebiliriz. Maymun çiçeği virüsü genellikle fiziksel temasla ve insan biyolojik sıvılarıyla insandan insana bulaşabiliyor. Biz test kitlerimizle, nazofarengeal sürüntü, tam kan ve serum örnekleri gibi farklı örneklerden virüs tayini yapıyoruz. Ayrıca vücudumuzda oluşan döküntülerden de örnek alarak virüs genomunu direkt olarak tespit edebiliyoruz. Erken teşhisin özellikle salgın hastalıkların önlenmesinde çok önemli olduğu günümüzde, Real-Time PCR testlerimizle 1,5-2 saat içerisinde sonuç alınabiliyor ve böylece pozitif vakalar tayin edilebiliyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL