Politika

Mansur Yavaş’ın olası cumhurbaşkanı adaylığının sonuçları

Mansur Yavaş’ın olası cumhurbaşkanı adaylığının sonuçları

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak adı en çok geçenler arasında yer alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın görevini bırakmasından sonra, Ankara Büyükşehir Meclisi’nde çoğunluğu elinde tutan Cumhur İttifakı adayının belediye başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Cumhur İttifakı’nın Yavaş’ın yerine seçeceği belediye başkanı, 2024 yerel seçimine kadar görevde kalacak. 

Yavaş’ın cumhurbaşkanlığı adaylığını destekleyenler, Ankara’da 2024 yerel seçiminde de muhalefetin adayının kazanabileceğini, bu olmasa bile,  “Türkiye’yi kazanmak için Ankara’nın kaybedilebileceğini” savunuyorlar. 

Buna karşı çıkanlar ise 1993 yılında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Karayalçın’ın, görevini bırakmasından sonra 25 yıl boyunca Ankara’da CHP adayının seçilememesini örnek göstererek, Mansur Yavaş’ın belediye başkanlığını bırakması durumunda benzer gelişmelerin olabileceği endişesini dile getiriyorlar.

Seçmen küstü mü?

CHP’nin ve muhalefetin 25 yıl boyunca Ankara’yı kazanamamasını adaya bağlayanlar kadar, seçmenin görevi yarıda bırakan adaya küskünlüğün de bunda rolü olduğunu ifade edenler de bulunuyor. 

1989 yerel seçiminde SHP adayı olan Karayalçın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na, ANAP’lı rakibi Mehmet Altınsoy’un yüzde 20,1 oyuna karşılık, yüzde 44,1 gibi büyük oy farkıyla seçilmişti.

Ancak merhum Erdal İnönü’nün 1993’te, SHP Genel Başkanlığı’nı bırakma kararı ve yerine Karayalçın’ın geçmesini istemesi üzerine, Karayalçın büyükşehir belediye başkanlığından istifa etti ve kurultayda SHP Genel Başkanı seçildi ve o tarihte DYP Genel Başkanı ve Başbakan Tansu Çiller’in yanında Başbakan Yardımcısı olarak hükümette görev aldı. 

Karayalçın’ın istifası üzerine, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde SHP çoğunluktaydı ve kendi içlerinden merhum Vedat Aydın’ı belediye başkanı olarak seçti. Buna rağmen, 1994 yerel seçiminde buna rağmen Ankara’da Melih Gökçek dönemi başladı ve 25 yıl boyunca 2019 yerel seçimine kadar devam etti. 

1994 yerel seçiminde Gökçek, SHP adayı Korel Göymen’in yüzde 26.89 oyuna karşılık, yüzde 27,34 ilk kez Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçildi. 

Gökçek-Karayalçın üç kez yarıştı

1999 yerel seçiminde ise bu kez Gökçek’in rakibi, hükümetten ayrılan Karayalçın aday oldu. Karayalçın’ın yüzde 31,9 oyuna karşılık, Fazilet Partisi adayı olan Gökçek, yüzde 33,7 oyla ikinci kez seçildi. 

2004 yerel seçimlerinde bir kez daha Gökçek-Karayalçın yarışı oldu. SHP adayı olan Karayalçın’ın oyları yüzde 20,85’te kalırken, Gökçek, AKP adayı olarak yüzde 55,05 oyla üçüncü kez seçildi. 

2009 yerel seçiminde de CHP adayı olan Karayalçın yüzde 31.3 oy alırken, Gökçek AKP adayı olarak yüzde 38.5 oyla dördüncü kez seçildi.

Gökçek-Yavaş iki kez yarıştı

2014 yerel seçiminde bu kez Gökçek ile CHP adayı olarak Mansur Yavaş yarıştı. Seçim sonuçlarıyla ilgili tartışmaların yaşandığı bu seçimde, Yavaş’ın oyları yüzde 43,82’de kalırken, Gökçek az bir oy farkıyla yüzde 44,82 oyla beşinci kez seçildi. 

2019 yerel seçiminde ise bu kez Gökçek yerine AKP, Mehmet Özhaseki’yi aday gösterdi. Özhaseki’in oyları yüzde 47,13’te kalırken, Yavaş CHP adayı olarak yüzde 50,93 oyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL