Sağlık

Magnezyum Çok Gerekli Mi ?

Magnezyum Çok Gerekli Mi ?

Magnezyum takviyesi alımları konusundaki bilinmezlik sürerken, Dr. Elif Pahsa ‘Yaşamın Anahtar Minerali Magnezyum’ isimli bir kitap yazdı. Magnezyumun Eşsiz Yetenekleri Var !

“Tepeden tırnağa sağlık için magnezyumun eşsiz yeteneklerinden faydalanın” sloganıyla çıkan kitap hakkında bilgi veren Pahsa, “Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, magnezyum yaşamın başlangıcından bu yana insan metabolizmasının evrimleşme süreçlerinde kritik rol oynayan, vücutta 800’den fazla biyokimyasal reaksiyon için ihtiyaç duyulan, yüzlerce enzim sürecinde yer alan, tüm hücrelerin üretiminde ve çalışmasında etkili olan son derece önemli bir mineral. Vücuttaki magnezyumun yarısından fazlası kemik dokusunda bulunur” dedi. Magnezyum Almanın Faydaları ?

Magnezyum mineralı hakkında bilgi veren Dr. Pahsa, “Geri kalanı ise sıvılar, kan ve kas dokusu dahil olmak üzere vücuda dağılır. Peki magnezyum neden her yerde ? Her yerde çünkü; yiyecekleri yönetilebilir bir kimyasal enerjiye dönüştürür. Amino asitleri kullanarak yeni proteinler oluşturur. DNA’nızı onarır ve yeni kopyalar yapar. Kasların gevşemesini ve kasılmasını düzenler. Nörotransmitterleri stabilize ederAtletik performansa katkıda bulunur. Depresyon riskini azaltabilir. Tip 2 diyabet tedavisine katkıda bulunur. Kan basıncı seviyeleriniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Güçlü bir anti-inflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanma ve yan etkileriyle mücadelede çok önemli bir rol oynar.  Vücuttaki insülin fonksiyonunu iyileştirir. Magnezyum menopozda faydalıdır” diye konuştu. Magnezyum Günlük Hayatta Ne Gibi Faydalar Sağlıyor

Dr. Pahsa konuşmasını şöyle sürdürdü, “Günlük hayatta yaşadığınız pek çok fiziksel ve zihinsel sağlık sorununun altında magnezyum eksikliği yatıyor olabilir çünkü yüzlerce hastalık, magnezyum eksikliği ile ilişkilendiriyor. İştah kaybı, bulantı, halsizlik, kas krampları, uyku sorunları, yüksek kan basıncı, anksiyete ve depresyon, regl ağrıları magnezyum eksikliğinin erken bulgularındandır. Yerine konmayan magnezyum; kemik erimesi, kalp rahatsızlıkları, migren, diyabet, metabolik sendrom, tiroid hastalıkları, astım, damar tıkanıklıkları ve kısırlığa yol açabilir.  Bu kitap, birçok sağlık sorunundan korunmada ve tedavide etkinliği kanıtlanan magnezyumun neden yaşamın anahtarı olduğunu anlatıyor.

Dr. Elif Pahsa Kimdir ?

1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1994 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Ağrı, Eskişehir, İzmir ve İstanbul’da Aile Hekimi olarak çeşitli devlet kurumlarında görev aldı. 2005 yılında aldığı Medikal Estetik Uygulamaları eğitimi ile sağlıklı yaşam ve beslenme konularına ilgi duymaya başladı. 2008 yılından itibaren ilaç sektörüne geçiş yaparak sektörü tanıma ve değerlendirme şansı buldu. 2015 yılından itibaren odağını hastalıklardan korunma, sağlıklı yaşam ve doğru beslenme konularına çevirdi. Tıpta bütüncül yaklaşım ilkesi ile hareket ederek hastalıklardan korunma, doğru beslenmenin sağlığa katkısı, kronik hastalıklarda kök nedenlerin tedavisi, besin desteklerinin önemi, fitoterapi uygulamaları konularında çalışmalar yapan Dr. Elif Pahsa, evli ve bir çocuk annesidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL