Genel

Lise öğrencisinin “gizemli” sığınma öyküsü

Erasmus bursuyla gittiği İtalya’dan Almanya’ya geçerek sığınma talebinde bulunan lise öğrencisinin durumu “gizemini” koruyor.  (Foto: Lise web)

Lise öğrencisinin “gizemli” sığınma öyküsü

Erasmus bursuyla gittiği İtalya’dan Almanya’ya geçerek sığınma talebinde bulunduğu ortaya çıkan İzmirli lise öğrencisinin durumu “gizemini” koruyor. 

Haberlere göre, İzmir’in Seferihisar ilçesindeki Necat Hepkon Anadolu Lisesi öğrencisi İ.E.D. (17) Erasmus Bursu ile gittiği İtalya’daki bir gezi sırasında gruptan ayrılarak kayıplara karıştı. 

Öğretmenler, lise üçüncü sınıf öğrencisi İ.E.D. tuvalete gitmek için izin istedikten bir süre sonra öğrencinin dönmediğini belirledi. İ.E. D’den haber alınamayınca durum İtalyan polisine bildirildi. Kayıp başvuru üzerine yapılan araştırmada öğrencinin Almanya’ya giderek iltica başvurusunda bulunduğu ve aynı gün mülteci merkezine alındığı bilgisine ulaşıldı.

Haberlere göre, öğrenci de öğretmenlerine bir mesaj göndererek kendisinin Almanya’da olduğunu bildirdi.  Sığınma sürecine ilişkin iddialar

Yeni İzmir Gazetesi’nde yer alan habere göre, “gizemli” sığınma olayının arkasında değişik iddialar yer alıyor. 

Kimi yorumlarda “gençlerin özgürlük, gelecek kaygısı” gibi gerekçelerin gösterdiği sığınma olayının arkasında FETÖ’nün parmağı olduğu öne sürüldü. 

İddialara göre, İ.E.D’nin babası A.D. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra “terör örgütüne yardım ve yataklıktan” gözaltına alınıp tutuklandı.  

Yine iddialara göre, sığınma olayı “organize bir şekilde planlanmış sürecin sonunda gerçekleşti.” Türkiye’den İtalya’ya gidip Almanya’ya iltica eden Seferihisar Necat Hepkon Anadolu Lisesi öğrencisi İ.E.D’nin sığınmayı tek başına planlamadığı ve başkalarından yardım aldığı öne sürülüyor. 

İ.E.D’nin kaybolmasından hemen sonra durumun ailesine bildirildiği, bundan kısa süre sonra öğrencinin görevli öğretmenlere mesaj atarak “Beni aramayın, dönmeyeceğim” dediği belirtiliyor.   İtalyan polisi de yardım edildiği kanısında

İtalyan polisine göre “İ.E.D. birilerinden yardım aldı ve onların organizasyonuyla İtalya’dan Almanya’ya götürülüp aynı gün mülteci merkezine yerleştirildi.” 

İtalya polisinin değerlendirmesine göre, sığınma talebinin ortaya çıkması ve lise öğrencisinin mülteci merkezine yerleştirilmesi belli bir zaman alan süreç. İtalya’dan Almanya’ya yapılacak yolculuk, kullanılan vasıtaya göre değişmekle birlikte 10-13 saat sürüyor. Dolayısıyla sığınma haberi öğrencinin ortalıktan kaybolmasından çok sonra duyuldu. 

Başarılı bir öğrenci olduğu belirtilen İ.E.D’nin resmi sığınma başvurusunda gösterdiği gerekçeler ise bilinmiyor.   Soruşturma başlatıldı

Olayın duyulmasından sonra Millî Eğitim Bakanlığı “acil” olarak bilgi talep etti. 

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olayla ilgili çok kapsamlı soruşturma başlattı. Okul müdürü ve idareciler konuyla ilgili konuşmazken, rehber öğretmenin olayın basına sızmasına büyük tepki gösterdiği öğrenildi.

Dışişleri Bakanlığı’nın da sığınma talebiyle ilgili İtalya ve Almanya’daki birimleri aracılığıyla olayı çok yönlü araştırmaya başladığı belirtildi.  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL