Genel

Lisansüstü Öğrenci Alımı (Özel Haber)

Lisansüstü Öğrenci Alımı (Özel Haber)

Lisansüstü Öğrenci Alımı. YÖK Başkanı Özvar, lisansüstü öğrenci alımı hakkında açıklama yaptı. Özvar, “Lisansüstü öğrenci sayısını ve araştırmacı sayısını da artırmak istiyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, lisansüstü öğrenci alımı yaparak sayıyı artırmak istediklerini söyledi. Özvar, lisansüstü öğrenci alımı ve araştırmacı sayılarının artırılması noktasında yapacakları çalışmalar hakkında şunları söyledi, “Temel hedefimiz doktoralı araştırmacı sayımızı artırmak. Her ilde üniversite ile gençlerinizin üniversiteye erişimini sağlamak amacındayız. YÖK olarak bize düşen en önemli görev üniversitelerin önünü açmak. Üniversitelerin ne kadro ne program ne de diğer hususlarda bir engel ile karşılaşmaması lazım, hak edenin kadro ve yer bulabilmesi, özgürce akademik çalışmaları gerçekleştirmeleri lazım. Huzurun olduğu yerde ilmî çalışmalar artar, kavganın olduğu yerde ilmî çalışmalar azalır. Aldığımız her kararın arkasında araştırmaya, ilme uygun ortam sağlama çabası var. Yapmaya çalıştığımız üniversite hocalarınızın yayın kapasitesini artırmak, onları daha üretken kılmak ve bunun için de teşvik politikalarını hayata sokmak”  YÖK Başkanı Özvar, üniversite hocalarının yayın kapasitesini ve üretkenliklerini artırmak için çalıştığını belirterek, bu tarzda çalışan ve uluslararası iş birliği yapan hocalara pozitif ayrımcılık yapılması, teşviklerin uygulanması ve her türlü desteğin verilmesi gerektiğini söyledi. lisansüstü öğrenci  ​“Deprem Teknolojileri Enstitüsü açılmasını oy birliğiyle kabul ettik”

Özvar, Erzincan’ın depremle en fazla yüz yüze kalan il olduğuna dikkati çekerek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin deprem enstitüsü açılması yönünde talepte bulunduğunu kaydetti. Başta Erzincan ve tüm bölge olmak üzere Türkiye için önemli bir gelişmeyi duyurmak istediğini belirten Özvar “Buradan bu müjdeyi paylaşmak istiyorum. YÖK olarak Erzincan’a Deprem Teknolojileri Enstitüsü müracaatını oy birliğiyle kabul ettik. Bu enstitü, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanmasından itibaren Erzincan’da çalışmalarına başlayacak” dedi. Ensitütü’de önemli bilimsel araştırma ve çalışmalar yapılacağını anlatan Özvar, “İnşallah Kandilli Rasathanesi ile iş birliği içerisinde kalarak Erzincan’da deprem araştırmalarına hocalarımız ve uzmanlarımız başlayacak. Enstitüden beklentimiz, burada çalışacak hocalarımız bundan sonraki hayatlarını Erzincan’daki depremlere adayacak ve bilhassa lisansüstü eğitim yoluyla deprem araştırmaları ve teknoloji sahasında uzmanlar yetiştirecek. Biz de hocalarımızın gayretine destek vereceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL