Genel

Kuralları gevşetiyor

Kuralları gevşetiyor

Finlandiya, Türkiye’ye silah ihracatı kurallarını gevşetiyor

Finlandiya hükümeti, Türkiye’nin askeri ikmal taleplerini görev süresi sona ermeden önce ele alabilir.

Finlandiya’nın,  Türkiye’ye silah ihracatına yönelik kısıtlayıcı politikalarını gevşetmeyi planladığı bildirildi.  

Finlandiya haber ajansı STT’nin haberine göre, Başbakan Sanna Marin’in hükümeti, görev süresi sona ermeden önce Türk askeri malzeme taleplerini işleme koyabilir.

Ajansın haberi, savunma bakanlığının Türkiye’nin yakın tarihli silah ihracatı taleplerine “ilk yeşil ışık” yaktığı haberini takip ediyor.

Finlandiya Savunma Bakanlığı’nın danışmanı Riikka Pitkanen , “Hükümetin bu başvuruları önümüzdeki bahar seçimlerinden önce ele alması olasıdır” dedi.  

Finlandiya’nın Türkiye’ye silah ihracatına resmi bir yasağı olmamasına rağmen, Finlandiya, Suriyeli Kürtlere yönelik kara saldırılarının ardından 2019’dan beri Türkiye’ye herhangi bir yeni ihracat izni vermedi.

Pitkanen’e göre Finlandiya silah ihracatını vaka bazında değerlendiriyor. Danışman, ”Ürünü kimin sipariş ettiğine, ne tür ürünler olduğuna ve ne için kullanılacağına bakıyoruz” dedi.  

Bu haftanın başlarında Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Finlandiya’nın Türkiye ile ilişkiler konusunda bir zihniyet değişikliğine ihtiyacı olduğunu söylemişti.  

Kaikkonen, “Azar azar Türkiye’yi gelecekteki bir müttefik olarak düşünebilmeliyiz. [Silah ihracatı izinlerinin] genel değerlendirmesinin bir parçası olarak dikkate alınmalıdır” demişti.  

Mevcut hükümet programı, Finlandiya’nın savaş halindeki veya insan haklarını hiçe sayan ülkelere askeri malzeme ihraç etmediğini belirtiyor.  

Türkiye, Finlandiya’nın Türkiye’ye silah ihracatına fiilen yasak getirilmesi de dahil olmak üzere bazı güvenlik kaygılarını öne sürerek, Finlandiya’nın NATO’ya katılımındaki ana engeli oluşturmuştu.

Bu ayın başlarında Türkiye, Ankara’nın NATO üyeliğine verdiği desteği güvence altına almak için Finlandiya’nın silah ambargosunu kaldırması gerektiğini kaydetmişti. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL